Над 70 представители на университети и училища от цял свят се събраха в София в рамките на международното изложение „Световно образование“. Тази година се предлага и една нова дестинация за образование зад граница - Канада, която след отпадането на визовия режим е все по-достъпна.
This is a modal window.
Традиционно най-много кандидат-студенти се насочват към Великобритания. Въпреки че официалният срок за прием в университети на острова вече изтече, висшите училища имат свободни места в почти всички специалности и обявяват допълнителен прием.
Стефка Златева - мениджър на проект „Световно образование“: Въпреки, че се случва реален Брекзит, миналата година Британското правителство потвърди, че условията за финансиране и за прием на студенти от ЕС, които искат да започнат тази есен да учат във Великобритания остават абсолютно същите.;
Синът на Величка се е насочил именно към образование на Острова.
Величка Христова: Защото има приятели и смята, че образованието е на достатъчно високо ниво. Всички обясняват, че той може да вземе държавен заем.
За кредит могат да кандидатстват всички, които вече са приети в бакалавърска или магистърска програма. Заемът се отпуска от Британското правителство и покрива таксата за обучение. Връщането на парите става след като студентите завършат и започнат работа.
Германия, Австрия и Холандия също са сред топ държавите за обучение.
„Мисля да уча дизайн в чужбина специално в Холандия, защото на първо място е евтино, има добро образование, добри университети“, споделя пред камерата ни кандидат-студентката Никол.
След отападането на визовия режим за Канада, обучението там става все по-достъпно.
Стефка Златева - мениджър на проект „Световно образование“: Студентите, които завършат в Канада, могат всъщност след завършването да кандидатстват за разрешително за работа и да останат да работят легално в страната в различна продължителност, която зависи на практика от продължителността на програмата, която са учили в Канада.
Изложението продължава и утре в НДК.