При пълна зала с български финал завършиха традиционните вече у нас "Дни на японската култура", които 29 години започват всяка есен през септември и завършват с идването на зимата и привличат все повече българи. Трима млади японски виртуози зарадваха публиката с изпълнение на български ритми.
Ако някога чуете, че в Япония познават, слушат и почитат музиката на Панчо Владигеров и преди години там честваха по-внушително от нас в България 100-годишнината от рождението му, в дъното на тази загадка стои професор Тойо Асакава. Всичко започва с една подарена грамофонна плоча в Токио и вече повече от 40 години той преподава, свири и разпространява Панчо Владигеров в Япония и по света.
"Д-р Хонорис кауза" е на Националната музикална академия и на Шуменския университет. Сега беше удостоен "Златен век" на Министерството на културата и със "Златна лира" на Съюза на музикантите в България и то в началото на концерта на неговия син, снаха и на талантливия японски ученик на професор Жени Захариева в нашата консерватория - а тя само преди дни стана носител на високия японски императорски орден "Изгряващо слънце - златни лъчи с лента".
Какво така ви омагьоса в музиката на Панчо Владигеров, че сигурно ще ви държи до края на земните ви дни?
проф. Тойо Асакава, Япония: Магията е в неравноделните български ритми - цяло чудо - има ги само в България. И мелодията. За нас японците това е много важно.
Какво е посланието на този силен български финал на Дните на японската култура?
Н. Пр. Масато Ватанабе, посланик на Япония: Много силно. Ние сме далеч географски, но сме близки, японци и българи, в светоусещането за културните ни и духовни традиции.
А в труднообяснимата близост между София и Токио - от двата края и на стария, и на новия Път на коприната между Европа и Азия, днес стои не бизнесът, а музиката.
;