Студенти от Югозападния университет изработиха прототип на животоспасяващ несесер. Той тежи само един килограм и е удобен за пренасяне в планината. Идеята за него е на студентката Марина Николова, която от много години прави преходи сред природата и заедно с още трима свои колеги проектирали и изработили животоспасяващата чанта.
This is a modal window.
Въпреки че несесерът изглежда малък, в него се събират покривало за дъжд, водоустойчив кибрит и соларна батерия. От нея може да се зарежда телефон. В чантичката се помества още и аптечка за първа помощ в планината с най- необходимите лекарства. Марина Николова разказва, че е решила да изработи несесерът, защото често в планината среща хора, които не са готови за преходи.
Марина Николова, студент:
Продукт, който да информира, и да подпомогне хората, които имат желание да отидат в природата, но не знаят точно как да се държат, какво трябва да имат в себе си евентуално ако се загубят да може да им помогне по-лесно да ги намерят.
Несесерът е в ярки цветове, за да може лесно да се забелязва в планината. Удобен е за носене както от възрастни, така и от деца.
Марина Николова, студент:
Има колан, който се прикрепя с него и всъщност този колан е достатъчно стабилен за да се ползва и за турникет примерно при нужда. Може да са слага върху колело, може да се слага върху самото тяло, върху раница.
За несесера студентите разказаха, че са получили две първи награди в националния младежки бизнес форум - “Изгряващи звезди”.
Благойка Пълева – Кадийска, преподавател:
Ние искахме да обединим това, което могат и знаят да правят нашите студенти в областта на шевната индустрия, да въведем и нови технологии и да покажем, че може да се работи и в тази посока, да се обединят новостите в IT направлението и в шевната индустрия.
Младежите са готови да предлагат несесера и за продажба в магазини. По техни изчисления продуктът ще струва между 20 и 30 лева.