This is a modal window.
За пета поредна година Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) отчита продължаваща тенденция на спад на сивата икономика у нас. Това стана ясно по време на официалното представяне на Композитния индекс, чрез който Асоциацията измерва светлата част на българската икономика и връчването на наградите „Икономика на светло“.
За 2019 г. Композитният индекс „Икономика на светло“ е с близо пункт по висок от предната година, а от началото на измерването преди 10 години повишението е с 15%.
Милена Ангелова, главен секретар на АИКБ: Ако всички тенденции бъдат запазени, ако държавата в сътрудничество със социалните партньори продължи да си върши добре работата, би следвало тази тенденция да се запази и икономиката да става все по-светла.
От АИКБ отчитат, че през 2019 г. забавянето в положителните тенденции на изсветляване на икономиката, се дължат на недостатъчни реформи в ключови сектори като здравеопазване, защита на конкуренцията, правосъдието, вътрешен ред и сигурност, пазар на труда.
Казаха, че ще предложат в бъдеще освен награди Икономика на светло да има и антинагради, защото по думите на Васил Велев, тази година е имало много забележителни случаи, в които с административни актове всъщност се насърчава сивия сектор, вместо да се ограничава.
Васил Велев, председател на УС на АИКБ: Така, например, ние остро критикувахме начина, по който се увеличиха пенсиите - не пропорционално всички, а с 25% минималната и с 5% останалите, при това със закъснение, което е сигнал за увеличаване на сивия сектор, скъсвайки връзката между осигурителен принос и размер на получаваната пенсия.
През настоящата година АИКБ е актуализирала и разширила обхвата на индекса, за да се обхванат повече проявления на сивата икономика. Разработен е и нов показател - Заетост на светло заради новите предизвикателства, поставени от пандемията и новите форми на работа от разстояние през различни платформи, които също, според Асоциацията, крият възможност за растеж на сиви практики.