This is a modal window.
Ескалацията в сирийската провинция Идлиб няма да доведе до пряко противопоставяне между Русия и Турция. Лидерите на двете държави може би ще постигнат компромис, но той няма да е в полза на Анкара. Това са част от коментарите на политолози и анализатори преди срещата между Владимир Путин и Реджеп Ердоган, планирана за 5 март.
Последните действия на двете държави показват, че целта е да избегнат директните нападки по между си, смятат експерти от Центъра за близкоизточни изследвания. Анкара подчертава, че операцията "Пролетен щит" е насочена само срещу сирийската армия в Идлиб, а по думите на президента Путин, Москва не смята да воюва с никогo.
Айтън Орхан, анализатор, Центъра за близкоизточни изследвания: Мисля, че и тази ескалация ще бъде преодоляна, защото дипломацията все още работи. Двамата лидери ще се срещнат, ще обменят мнения. Не смятам, че настоящата ситуация в Идлиб ще доведе то директно противопоставяне между двете страни.
Настоящата турска военна интервенция се различава от предишните, които бяха и срещу кюрдските сили в Сирия, посочват анализатори. Анкара търси по-голяма ангажираност от НАТО, но Алиансът вероятно ще окаже политическа и разузнавателна подкрепа.
Айтън Орхан, анализатор, Центъра за близкоизточни изследвания: Наблюдава се как и до колко Турция е способна да се противопостави на руския и на сирийския режим. Ако страната продължава по този начин, мисля, че ще има по-голяма агажираност от страна на НАТО и САЩ, но не бива да очакваме директна намеса от тези двама играчи.
В момента Турция е в "сложни отношения" със САЩ, в "катастрофални с ЕС" и в обтегнати с НАТО. Анкара се оказва изолирана, коментират анализатори и добавят, че Москва е склонна на диалог, но при определени условия. А насочването на мигранти към Европа се определя като опит за по-сериозна реакция на Запада. Поредната мигрантска криза ще бъде основната тема и на неформалната среща на министрите на външните работи на ЕС и извънредния съвет по външни работи в Загреб на 5 и 6 март.