Съпредседателят на "Продължаваме Промяната" е категоричен, че въпросът вече е решен законодателно
Съпредседателят на "Продължаваме Промяната" Асен Василев изрази категорично мнение срещу предложението на президента Румен Радев за провеждане на референдум относно приемането на еврото. В "Панорама" Василев подчерта, че въпросът за еврото е вече решен на законодателно ниво и България е изпълнила всички критерии за присъединяване към еврозоната.
"Конституционният съд вече се произнесе по въпроса, решението беше 10 към 1, годината беше по-различна. Само че договорът, който ние сме подписали, влизайки в Европейския съюз, ясно се казва, че ние трябва да приемем еврото в момента, в който изпълним критериите. А не в някаква определена година. Критериите сме ги изпълнили. Конвергентният доклад, който ще излезе на 4 юни, ясно ще каже, че всички критерии са изпълнени", заяви Василев.
"Това е дебат за бъдещето на България. Не е дебат нито за Пеевски, нито за Борисов, нито за Румен Радев, нито за нещо друго. Дали България иска да бъде част от една силна обединена Европа или иска да остане една бедна периферия," добави той.
Въпросът не е дали трябва да питаме народа, категоричен беше Василев:
"Това е подмяна на въпроса. Ако това беше въпросът, той трябваше да бъде зададен през 2007 година, преди да подпишем договора с Европейския съюз. Ако това беше въпросът, той трябваше да бъде зададен през 2016 година, когато беше обявено намерението. Ако това беше въпросът, той трябваше да бъде зададен през 2022 година, когато ясно в правителството на Петков заявихме и се направиха стъпките за промяна на законодателството. Кабинетът на Денков си го постави като основна цел. Цялото законодателство беше прието. Има три или четири решения на парламента с над 160 гласа за приемане на еврото в най-кратки срокове. Така че този въпрос е отдавна решен. Той е решен законодателно. Няма никакъв законодателен акт между сега и 1 януари 2026 г., който трябва да се приеме".
Според съпредседателят на ПП в в момента има огромен ресурс, вложен в лъжи и манипулации по темата за приемането на еврото.
"В момента се води изключително агресивна кампания против еврото от хора, които са против България и които ни обявяват за неприятелска държава. Кампанията се базира на лъжи и конспиративни теории. Проблемът е, че някои хора вярват в тези нелепици. Но това не е истина. Няма да се конфискуват банковите сметки на хората", заяви още Асен Василев.