ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Българи замесени в международна престъпна група за пране на пари от киберпрестъпления

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 00:49 мин.
У нас
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      В полицейска акция, водена от португалската полиция и Федералното бюро за разследване на САЩ, в координация с Европол, са участвали и служители на отдел „Киберпрестъпност“ при ГДБОП, съобщиха от МВР.

      Служители на отдел „Киберпрестъпност“ при ГДБОП, съвместно с техни колеги от шестнадесет държави по света, неутрализираха международна организирана престъпна група QQAAZZ.

      При операцията са арестувани 20 души и са извършени 40 претърсвания. Безпрецедентната полицейска акция продължи няколко месеца, водена от португалската полиция и Федералното бюро за разследване на САЩ, в координация с Европол.

      В рамките на операцията служителите на ГДБОП подпомогнаха активно разследването, чрез обмен на информация и извършени претърсвания, изземвания и разпити на територията на област Варна.

      При действията на територията на България е иззето оборудване на добиване на криптовалута, с която групата се е разплащала към свои клиенти.

      В хода на оперативните действия е установено, че ръководителите на групата са предлагали своите услуги по изпиране на пари на най-известните хакерски форуми от 2016 г. насам.

      Чрез сложна мрежа от финансови мулета и техни набирачи, групата е помогнала за пране на милиони евро от жертви на различни киберпрестъпления по цял свят.

      За неправомерно извършване на банкови транзакции към сметките, контролирани от мулетата, са били използвани хиляди компрометирани компютърни конфигурации на правителствени организации, фирми и граждани от САЩ и ЕС. Изяснено е също, че за откриването на кухи фирми и банкови сметки в страните от ЕС мулетата, набрани от групата, са използвали подправени полски и български паспорти. Таксата за изпирането на парите често е достигала 40 до 50 процента от цялата открадната сума.

      Свързани статии:

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?