България обърна Канада и потегли с победа към Световното по волейбол

българия обърна канаде потегли победа световното волейбол
Снимка: БФ Волейбол, Start-photo.bg
20:14, 22.08.2022
Чете се за: 04:30 мин.

Мъжкият национален отбор на България по волейбол победи Канада с 3:1 (18:25, 25:18, 25:21, 26:24) във втория приятелски мач между двата тима в зала „Христо Ботев“.

Това беше последната проверка на тима преди първия мач от световното първенство срещу Полша в петък. Ден по-рано още един много оспорван приятелски мач нашите сразиха Канада с 3:2.

Селекционерът Николай Желязков направи промени в стартовия състав спрямо първия двубой. Като титуляр в посрещане се появи опитният Тодор Скримов, а в центъра започна Николай Колев. До края на мача треньорът даде възможност на почти всички състезатели за изява, като използва различни варианти на игра.

Началото бе повече от обещаващо за нашите. Николай Колев откри резултата с бърза атака през центъра. След това неговият сервис доведе до втора точка за България. Две поредни грешки в българската атака обаче доведоха до равенство 2:2. Двата тима се захапаха. Разликата дойде от сервиса. Канадците ни пропукаха на този елемент, като поведоха с 10:6. Грешките в българския тим продължиха, настъпиха моменти на колебания. Канадците използваха веднага ситуацията и поведоха с 16:9. Въпреки усилията на нашите съперникът запази водачеството си докрай и поведе с 1:0.

България стабилизира посрещането си във втората част и на полето отново завря и закипя. След равенството 4:4 възходът бе с обратен знак. Сервисът на Тодор Скримов даде тон, а националите ни взеха преднина - 8:5. Скримов отстъпи мястото си на Аспарух Аспарухов, а диктовката от българска страна продължи. Настроението обхвана тима ни, а след отлични изяви на младия Александър Николов България поведе с 21:16. Момчетата ни запазиха стабилност и спечелиха гейма за равенството 1:1

Желязков продължи да върти състава, като в третата част в посрещане влезе другият опитен състезател Мартин Атанасов, на поста разпределител започна Добри Димитров, а като диагонал стартира Денис Карягин. Канадците взеха преднина от четири точки, която поддържаха до 20:16. В този момент нашите изригнаха и направиха точкова серия, като обърнаха и България поведе с 21:20. Тимът ни продължи възхода си и показа, че може да пази постоянство. След четири мощни сервиса на Аспарухов, включително и ас, България спечели гейма с 25:21 и излезе напред в резултата - 2:1.

Желязков запази състава, но четвъртата част не започна добре за нашите. Канада отново ни проби в посрещане и поведе със 7:2, а след това увеличи преднината си на 12:5. Нашите играха ролята на догонващ до 11:17. И отново последва страхотна порция щурм! След точкова серия националите ни не само стопиха пасива си, но и поведоха с 21:19, което предизвика овациите на публиката. „Лъвовете“ отново запазиха самообладание и присъствие на духа. Канадците достигнаха до поредно равенство 24:24, но националите ни устояха на всички атаки на съперника и спечелиха гейма за крайното 3:1.

Стартов състав: Георги Сеганов, Цветан Соколов, Тодор Скримов, Александър Николов, Николай Колев, Алекс Грозданов, либеро - Владислав Иванов (Аспарух Аспарухов, Мартин Атанасов, Добри Димитров, Денис Карягин, Стефан Чавдаров, Светослав Иванов).

Лена Бориславова няма да влиза в предизборните листи
Славия обърна Ботев Враца под проливния дъжд в София и се доближи на точка от третото място