НОВИНИ

България ще внесе наново Плана за възстановяване и устойчивост в ЕК

българия внесе наново плана възстановяване устойчивост
bnt avatar logo
от БНТ
15:34, 17.12.2021
Чете се за: 03:37 мин.
Политика
Слушай новината

България ще направи промени в Плана за възстановяване и устойчивост, обяви българският министър-председател Кирил Петков след срещата си с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в Брюксел.

Премиерът подчерта, че основната задача е да се премахне корупцията, защото тя е една от големите спирачки пред това заложеното в документа да бъде изпълнено успешно.

Планът за възстановяване и устойчивост би гарантирал на страната ни средства, равняващи се на близо 10% от БВП, но за да бъдат напълно усвоени парите, корупционните схеми трябва да бъдат стопирани като тези практики трябва да бъдат унищожени не само по отношение на евросредствата, а по отношение на цялата икономика, посочват от пресслужбата на Министерски съвет.

Кирил Петков - специален гост в "Панорама"

Министър-председателят подчерта, че дори преработването на документа да отнеме две или три седмици, по-важното е работата по него да бъде свършена прецизно, за да се гарантира използването на средствата по най-добрия целеви начин.

В отговор на журналистически въпрос, Кирил Петков за пореден път подчерта, че мораториумът върху цените на електрическата и топлоенергията е временна мярка, която ще даде възможност на правителството да направи пълен анализ на системата. Петков беше категоричен, че режим на тока няма да има.

Друг акцент в разговорите на българския премиер с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен беше ковид пандемията.

Министър-председателят подчерта, че основната задача пред страната ни е спешното ускоряване на нивото на ваксинация.

Премиерът е бил информиран, че новата вълна на заразата се очаква в рамките на един месец.

Новото правителство ще започне мощна информационна кампания. Целта – да бъде създаден авторитет, на който хората да се доверяват. Така основният източник на информация за болестта да бъдат специалистите, а не фалшивите новини, разпространявани от различни сайтове.

Предстои създаването на работни групи, с участието на различни медицински специалисти. Тяхната основна задача ще бъде разяснението за ефекта от ваксините върху хора, страдащи от специфични и хронични заболявания.

По отношение на Република Северна Македония премиерът Кирил Петков подчерта, че е от голямо значение реториката по темата да бъде обърната, като се наблегне върху позитивите, а не само върху негативите.

Министър-председателят акцентира върху добросъседството и диалога, наред със защитата на националния ни интерес.

Петков посочи необходимостта и плюсовете от общ културен календар, развитие на съвместни бизнес проекти и инфраструктурната свързаност. Чрез създаването на работни групи основните параметри в тези насоки ще бъдат очертани и анализирани. Премиерът заяви, че още с встъпването в длъжност на новия премиер на Република Северна Македония, той ще поиска среща, за да бъдат уточнени работните групи.

Снимки: Правителствена пресслужба

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Георги Кабаков е съдия №1 в България за 2021 г.
Георги Кабаков е съдия №1 в България за 2021 г.
Омод Килде триумфира в супер гигантския слалом във Вал Гардена
Омод Килде триумфира в супер гигантския слалом във Вал Гардена