Страни от Централна и Източна Европа се борят с наводнения, предизвикани от проливни дъждове през изминалата нощ. Бедствието взе пет жертви в Румъния. Циклонът „Борис“ връхлетя Полша, Австрия, Чехия, Унгария, Румъния и Словакия със силни ветрове и порои. Стотици хора са евакуирани, домакинства са без ток, пътища са блокирани, властите изграждат прегради. Синоптиците предупреждават, че дъждовете ще продължат до понеделник вечерта и обстановката ще се влоши.
В Румъния наводненията засегнаха 19 села. Четири жертви на потопа бяха открити в Кудалби, окръг Галац.
До момента са евакуирани най-малко 200 души. На места водата достигна метър и 70 сантиметра.
„Приоритетът е да спасим човешки животи. Ще доставим храна, легла, спални контейнери. Ще бъдат изградени два лагера", каза Марчел Чолаку, премиер на Румъния.
Румънски метеоролози съобщават, че такива рекордни валежи не е имало от 2013 г.
В Югозападна Полша от коритото си преля река Бяла Глухоласка. Около 400 души от пограничния град Глухолази бяха евакуирани. Хората издигат диги с торби с пясък, а синоптиците прогнозират, че предстои най-мащабното наводнение от десетилетия.
Чешкото село Микуловце, близо до границата с Полша, беше наводнено тази сутрин. Чешката република се подготвя за тежки наводнения и в други райони. Пороят, който започна в петък, остави 60 000 домакинства без ток. В източния град Оломуц местните власти разпределиха 70 тона пясък за диги.
"Започнахме в петък на обяд. Днес сме готови да стоим от седем до седем и в неделя също", каза Михал Колар, мениджър на инфраструктурата в Оломоуц.
Кризисен щаб заседава и в словашката столица заради очакваните по-обилни валежи в Дунавския басейн.
"Нивото на Дунав може да достигне 910 сантиметра, а това би предизвикало наводнения в Братислава", заяви Томаш Тараба, министър на околната среда на Словакия.
Канцлерът на Австрия и отговорните министри обсъдиха във Виена мерки във връзка с тежката метеорологична обстановка.
В Долна Австрия се подготвят за наводнения, невиждани от 30 години. Около 80 литра вода на квадратен метър вече са паднали в отделни райони. Общините Цветл, Хорн, Кремс и Тулн са обявени за зони на бедствие.