ЦСКА надви Рилски спортист в Самоков и е на победа от спечелването на бронза в НБЛ

цска надви рилски спортист самоков победа спечелването бронза нбл
Снимка: Национална баскетболна лига
21:05, 26.05.2023
Чете се за: 02:50 мин.

Отборът на ЦСКА победи Рилски спортист с 88:71 (23:13, 22:17, 25:24, 18:17) като гост в Самоков в първата среща от серията за третото място в Националната баскетболна лига за мъже (НБЛ). Така „червените“ поведоха с 1:0 в плейофа, в който се играе до два успеха от три възможни срещи и са на една победа от спечелването на бронзовите медали в първия си сезон след завръщането си в елита.

Вторият двубой ще се проведе в неделя, 28 май в София. При евентуално равенство лидерът в редовния сезон и двукратен вицешампион в последните две години Рилски спортист ще бъде домакин в третия мач за 31 май.

Баскетболистите на ЦСКА поеха инициативата още в средата на първата четвърт и натрупаха 10 точки аванс след 10 минути игра. Разликата стигна 16 точки след тройка за Брандън Йънг за 43:27 по-малко от минута преди края на първото полувреме, а на почивката преднината на гостите бе 45:30.

„Червените“ продължиха да са по-ефективни при стрелбата и през второто полувреме и не позволиха разликата да падне под 10 точки в третата част, която приключи при 70:54 в тяхна полза. В заключителния период тимът на Рилски спортист успя да скъси дистанцията до 9 точки при 63:72 след кош на Крис Минков при оставащи 7 минути в мача, но ЦСКА реагира със серия от 7:0 и пак дръпна с 16 точки пет минути преди края. Най-голямата разлика в двубоя бе 21 точки, фиксирани с тройка на Андрей Иванов за 88:67 при оставащи по-малко от две минути.

Таменанг Чо бе най-резултатен за „червените“ с 25 точки, 10 борби и 7 асистенции, Алекс Симеонов отбеляза 17 точки и 6 борби, а Брандън Йънг добави 13 точки, 3 борби и 7 асистенции. За ЦСКА срещата пропуснаха Зейн Ноулс, Драган Зекович и Венцислав Петков.

Александър Янев завърши с 16 точки, 7 борби и 6 асистенции за домакините, а Димаджио Уигинс се отчете с 13 точки и 4 борби. Брандън Рандълф не бе в състава на Рилски спортист, а на терена не се появи и Евън Бати.