ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Депресии и тревожност у българина от COVID-19. Как да се справим?

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 01:15 мин.
Още
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Снимка: БГНЕС
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Увеличава се броят на българите с паник атаки и депресии по време на ограниченията заради разпространението на коронавируса. Специалистите казват, че социалната изолация се е отразила особено негативно на децата.

      А в Русе на горещите телефони, на които отговарят психиатри и психолози, всеки ден е имало обаждания от разтревожени русенци.

      На първо място те са били притеснени от разпространението на самия вирус, а на второ място са разтревожени как ще се справят чисто икономически със ситуацията.

      Освен симптомите на безпокойство и депресия - налагането на ограничителните мерки е отключило в част от хората и хипохондрични състояния.

      В центъра за Психично здраве помощ е потърсила пациентка, която доброволно се е тествала за коронавирус седем пъти. Но въпреки отрицателните проби, тя смята, че се е заразила с COVID - 19.

      Затова при случаи на тревожност в Центъра за психично здраве в Русе на разположение са седем психолози.

      За последния месец там са били приети две жени с тежки депресии заради коронавируса.

      Д-р Теменужка Матева, управител на Център за психично здраве - Русе: "Усещат задушаване, стягане в гърдите, в стомаха. Треперят им ръцете, стават много неспокойни. Много от тях имат хипохондрични изживявания, смятат, че са болни от коронавирус"

      Миглена Стоянова казва, в периода на изолация, информацията от медиите и интернет са й подействали стресиращо.

      Миглена Стоянова: "Цялата информация, която ни заля и масовото насаждане на страх в хората, всяко прибиране вкъщи, дрехите да се чудя къде да ги слагам, покупките, и всичко това, така, ми действа натоварващо".

      Специалистите казват, че не бива да се неглижират симптомите на невротичните разстройства, а да се потърси подкрепата на психолог или психиатър.

      Д-р Теменужка Матева, управител на Център за психично здраве - Русе: "Психичното здраве е изключително важно, защото психиката е тази, която определя и многото болести".

      Човек трябва да изпуска парата, казва още експертът и съветва при спазване на всички мерки на дистанция и дезинфекция, да се забавляваме.

      Д-р Теменужка Матева, управител на Център за психично здраве - Русе: "Мисля, че жените имат много добър начин да се справят с положението, за разлика от мъжете, това е пазаруването. Това е един огромен антидепресант. Стига да имат финансови възможности, разбира се".

      Според д-р Матева обаче, трябва да има и целенасочена държавна политика в грижата за психичното здраве, а не да се разчита само на здравата психика на българина.

      Автор: Даниела Димитрова

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?