НОВИНИ

Договарят от 2021-ва – универсална минимална работна заплата и по-високи доходи по браншове

Снимка:
bnt avatar logo
от БНТ
08:53, 19.06.2020
10431
Чете се за: 01:45 мин.
У нас

Социалният министър Деница Сачева определи като изключителен прогрес подписаното преди дни тристранно споразумение между правителството, синдикатите и работодателите.

В Сутрешния блок на БНТ тя открои договарянето на минимални работни заплати по браншове и професии, което ще стартира през тази година, и ако бъде финализирано успешно, ще започне да действа от 2021-ва.

"Това означава, че ще продължава да има универсална минимална работна заплата, но на практика във всички браншове минималните възнаграждения би следвало да са над тази заплата, защото те тепърва ще се договарят между синдикатите и работодателите", поясни тя.

Сачева допълни, че продължава практиката – работодателите да изплащат първите три дни от болничните на служителите си.

"Когато говорим за три дни болнични, най-ефективният контрол може да бъде изпълняван именно от работодателя, защото той най-добре познава работниците си и знае кои от тях може да злоупотребят", аргументира се министърът.

Тя обяви, че министерството й предлага значително увеличаване на глобите за недеклариран труд – между 15 и 20 хил. лева за работодател, който недекларира труда на работниците си, и между 5 и 20 хиляди лева за длъжностно лице.

Това предвиждат промени в Кодекса на труда, които министерството публикува за обществено обсъждане.

"Тази тема е изключително важна, тя винаги е била много остра и болезнена, но сега по време на кризата, много ярко видяхме нейните мащабни очертания, защото има хора, които останаха без работа, регистрират се в Бюрата по труда, но за съжаление не биха могли да получат адекватна подкрепа от държавата, защото са работели без договори, и за тях не са били платени съответните осигуровки", поясни идеята си Сачева.

"Смятам, че в бъдеще хората няма да се съгласяват да работят при такива условия, защото виждат, че това е против техните интереси. Даваме по-силен акцент и върху колективното трудово договаряне, за младите работници, които сега започват работа, намаляваме изискването да могат да ползват отпуск при стартиране на работа, от 8 на 4 месеца. Запазва се ограничението от 150 часа извънреден труд, но даваме възможност при договарянето по браншове, този труд да се увеличи до 300 часа годишно".

Със законопроекта се гарантира още, че трудовите договори на учителите няма да бъдат прекратявани едностранно от работодателя до момента, в който не придобият право на пенсия за осигурителен стаж и възраст при общите условия.

Министър Деница Сачева открои и бъдещите реформи в системата за социално подпомагане.

"Това е една система, която съществува дълги години, и тя е изключително важна. Помага на над 2 млн. българи, като най-разпространените помощи са семейните помощи за деца, помощите за хората с увреждания. Това са теми, за които ние трябва да говорим много сериозно, защото има непрекъснат натиск да се въвеждат и нов тип помощи, свързани с либерализацията на енергийния пазар, с цените във водния сектор... По тази тема най-интересните дискусии тепърва предстоят", каза тя.

По разчетите на социалното министерство почти 4000 хил. домакинства получават семейни помощи и именно там се получавало и най-голямото недоволство от средствата, които получават родителите.

Сачева разказа как родители я питали какво да правят с тези 40 лева помощи за едно дете.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Три тира се удариха в Искърското дефиле. Няма пострадали
Три тира се удариха в Искърското дефиле. Няма пострадали
Бъдещето на АЕЦ "Белене". Коментар на енергийни експерти
Бъдещето на АЕЦ "Белене". Коментар на енергийни експерти