Фаб Файв, Хебър, Миньор 2015 и Хасково ще излъчат медалистите в ББЛ А група

Снимка: ББЛ
11:27, 10.06.2023
Чете се за: 05:40 мин.

Фаб Файв, Хебър, Миньор 2015 и Хасково ще излъчат медалистите в ББЛ А група през този сезон.

На полуфиналите днес в зала "Дружба" в Хасково Фаб Файв ще играе с тима на домакините от 16:00 ч., а Хебър ще спори с Миньор 2015 от 18:00 ч.

Фаб Файв се класира за Топ 4, след като на старта на надпреварата надви първенеца в регион Център Дунав Русе с 93:84. Двубоят започна на много високо темпо, но столичният тим взе инициативата още в началните минути и след първата част поведе с 29:20. Дунав се доближи на 5 през втория период, но на почивката разликата бе двуцифрена – 51:38. Авансът на Фаб Файв достигна 15 точки след паузатa. Младият тим на русенци върна интригата, доближавайки се на 66:74 преди заключителната четвърт, но опонентът му поддържаше комфортен аванс в оставащото време и спечели. Ключова бе стрелбата от далечно разстояние, където Фаб Файв вкара 11 тройки срещу само 3 за Дунав.

Георги Кръстев бе най-резултатен за победителите с 26 точки, 21 има Георги Христов, а дабъл-дабъл направиха Камен Атанасов (14 точки и 10 борби) и Георги Митровски (12 точки и 10 борби). За русенци Теодор Трифонов бе над всички с 29 точки и 8 борби, но и 8 грешки, Стоян Ганев реализира 25 точки, а 20 добави Николай Николов.

На полуфиналите Фаб Файв ще има за съперник Хасково, който се справи с лидера в редовния сезон на Изток Шоутайм с 94:82. Домакините стартираха много силно мача и още след 10 минути игра дръпнаха с 26:15. Те отбелязаха 12 тройки само за първото полувреме, след което резултатът бе 60:35 в тяхна полза. Много силна трета част за варненския тим намали изоставането му на 60:72 преди заключителния период, връщайки интригата в мача, но до края Хасково удържа водачеството си и спечели.

Динко Христов записа 23 точки и 10 борби за Хасково. По 21 реализираха Ивайло Тонев (7 борби) и Виктор Колянов. За Шоутайм Веселин Георгиев завърши с 21 точки, Красимир Димитров се отчете с 18, а със 17 и 9 борби е Милен Чолаков.

Хебър също си гарантира място на полуфиналите след убедителна победа срещу Шумен -2 със 101:79. Баскетболистите на Янко Янков и Звонко Папак поведоха със 7:0 в началото на мача, но силна серия бързо доведе до обрат и след 10 минути игра съперникът водеше с 30:19. Играта бе много равностойна през втория период, но на почивката преднината на отбора от Пазарджик отново бе двуцифрена – 58:46. Разликата скочи до 23 точки преди заключителната част, като до края Хебър задържа солидния си аванс.

Берк Мехмед записа 22 точки със 7 борби за Хебър, Юлий Арабаджийски има 21. С 18 и 14 борби е Христо Бъчков. За Шумен -2 най-резултатен бе Баръш Мустафа с 25 точки. Пламен Русков е с 19 и 15 борби. 13 точки вкара Станислав Банков.

В спор за място на финала Хебър ще се изправи срещу Миньор 2015, който в истински трилър елиминира Чавдар Троян с 83:80. Отборът от Перник започна по-добре срещата и след 10 минути игра излезе напред с 18:12. Тимът обаче изпитваше трудности при стрелбата от далечно разстояние, докато в същото време баскетболистите на Лъчезар Диков се разиграха и на почивката обърнаха за 40:31. След паузата ролите отново се размениха, като двата отбора оставиха всичко за последната част, която започна при 57:57. Драмата продължи до последно, без никой да вземе сериозно предимство, а 34 секунди преди края резултатът отново бе равен – 77:77. Играещият треньор Милен Дудев, който води отбора в този мач, взе прекъсване, след което именно той вкара ключова тройка и даде важно предимство на отбора си. Последва размяна на наказателни удари, като Чавдар получи шанс да прати мача в продължение, но със сирената стрелбата на Христо Бойнов не бе точна и победата отиде за съперника.

Георги Бързаков бе с ключов принос за Миньор 2015, завършвайки с 31 точки и 9 борби. 15 добави Кристиян Ставрев. За състава от Троян Камен Пенчев реализира 25 точки. С 21 и 10 борби финишира Цветослав Острев, като и двамата играха без смяна.

Най-красивата българска регата се провежда във Варна (СНИМКИ/ВИДЕО)
На път към Гърция: Километрични задръствания на ГКПП "Кулата" (СНИМКИ/ВИДЕО)