ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Газ на по-ниски цени за България договори премиерът Кирил Петков в САЩ (Обзор)

Чете се за: 03:00 мин.
У нас
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време -:-
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Снимка: Архив/БГНЕС
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Газ за България на по-ниски цени от руските е договорил по време на посещението си в САЩ премиерът Кирил Петков. От правителствения пресцентър съобщиха, че премиерът е провел среща с вицепрезидента на Съединените щати Камала Харис. В Белия дом двамата са обсъдили и войната в Украйна. Министър-председателят е провел и онлайн среща с държавния секретар Антъни Блинкен.

      По време на срещите си във Вашингтон премиерът Кирил Петков е финализирал преговори за доставки на втечнен газ от Съединените щати, които са започнали още през февруари. Цените са по-ниски от тези, на които получавахме синьо гориво от "Газпром", но все още не е ясно точно колко по-ниски са.

      Доставките ще започнат от началото на месец юни.

      Обемите не са ясни, но в неделя вицепремиерът Асен Василев съобщи, че "Булгаргаз" вече е резервирал достатъчно танкери за пренос на втечнен газ до края на юли, когато трябва да започнат общоевропейските доставки по договора между Еврокомисията и Съединените щати.

      Според този договор до края на годината Европа трябва да получи 15 млрд. куб.м втечнен американски природен газ. Според информацията премиерът Петков е договорил с американската страна регулярни, а не временни доставки.

      Радев за сделката за газ от САЩ: Не мога да коментирам, преди да имам точни параметри за нея

      Вариантите за доставка са два - единият през Гърция, след като бъде завършена междусистемната връзка между двете страни. Страната ни е акционер и в изграждането на терминал за втечнен газ на пристанището в Александруполис. Турция също разполага с много терминали за разтоварване на танкери с втечнен газ и имат достатъчно свободен капацитет.

      В неделя вицепремиерът Асен Василев съобщи, че се работи за доставки през Турция, свободният капацитет на тръбата между България и Турция е 17 милиарда куб. метра, а потреблението у нас е 3 милиарда. Т.е. достатъчно свободен капацитет има както за доставка у нас, така е за транзит към други държави.

      Ако погледнем Южния газов коридор - логистично има и други варианти за доставка. Какъв точно ще бъде избран предстои да се разбере. Премиерът Кирил Петков се прибира от Съединените щати късно тази вечер и се очаква утре да информира правителството за постигнатите договорки във Вашингтон.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?