Два автобуса с хранителни продукти и лекарства заминаха от Ямбол за украинския град Болград. От там за България ще бъдат евакуирани над 110 бесарабски българи и украинци предимно жени и деца.
Изпращането на хуманитарната помощ е организирано след апел на кмета на Болград до неговия колега от побратимената община Тунджа. Веднага е направена организация и автобусите вече пътуват към Болград.
"На 3 март получихме списък с хранителни продукти, медикаменти поискаха да им бъдат изпратени при възможност. На същия ден следобед имаше списък с хора, които желаят да дойдат тук в България. В понеделник 110 човека ще дойдат. Имаме къде да ги настаним", каза Галина Иванова, секретар на община Тунджа.
Шофьорът на единия от автобусите се е върнал от Украйна тази сутрин. Разказва, че хората там масово се опитват да избягат.
Украинка, бягаща от войната, роди здраво момиченце във Варна
"Там е като на война. Хората бягат масово. Жени и деца основно. Хората от 18 до 60 годишна възраст не ги пускат, включително шофьорите на автобусите, връщат ги с хората", разказа Съби Донев, шофьор на автобус.
100 000 лв. от бюджета на община Тунджа са заделени за подпомагане на бесарабските българи от Болград. Разкрита е и банкова сметка за набиране на средства. Паралелно с това в Ямбол беше организирана дарителска кампания за събиране на лекарства, санитарни материали и храни, организирана от сдружение „Майка Украйна“. За по-малко от 12 часа десетки хора се отзоваха на призива.
Събраните дарения ще бъдат транспортирани до Украйна вероятно следващата седмица.
Евакуацията от Мариупол и Волноваха се провали, Русия и Украйна се обвиняват взаимно
"Тези дарения ще отидат натам където най-много хората ги чакат. Знаете в Украйна хуманитарна катастрофа. Особено в болниците. Болниците са препълнени. Няма лекарства", каза Оксана Легка от Сдружение „Майка Украйна“.
Дарителската кампания за набиране на лекарства, храни и дрехи за украински граждани продължава.
Репортер: Румяна Стефанова