This is a modal window.
"След тежката пандемия ни застига и трагедията на войната – немислима в Европа в 21-и век. Днес си задаваме въпроса дали да се затворим всеки в своя си свят или да протегнем ръце едни към други, към тези, които се нуждаят от подкрепа. Изкуството ни дава отговора със своята незаменима сила да свързва хората." С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова откри българския павилион на 59-ата международна художествена изложба Венецианско биенале – една от най-старите и авторитетни платформи за изкуство.
Десетки бяха желаещите да видят проекта "Ето къде си" с куратор Ирина Баткова и автор Михаил Михайлов и залата се оказа тясна за интереса.
Вицепрезидентът специално поздрави директора на Националната галерия Ярослава Бубнова, която е комисар на българското национално участие.
Илияна Йотова изтъкна, че всеки човек има собствен прочит на изкуството и представи своето виждане за проекта "Ето къде си".
"Заедно – с тази дума определям аз българския проект. Можем да сме заедно в едно пространство и въпреки това да сме далече, ако я няма съпричастността. Думата "заедно" не е механичен сбор, а състояние, тя е процес – тънката нишка от аз и ти до ние, до общия ни път. Повече от всякога имаме нужда да бъдем заедно, да бъдем съпричастни към най-уязвимите, към търсещите помощ и закрила от войната в Украйна", посочи вицепрезидентът.
Рисунки, пърформанс и инсталация, в която можеш да си пъхнеш главата, за да погледнеш към градината, са част от проекта. Той е изцяло съобразен с мястото, където ще бъде показан.
Тази година България ще бъде представена в сграда в централната част на Венеция, в близост до моста "Риалто".
Бюджетът, отпуснат за целта от Министерството на културата, е значително по-малък в сравнение с предишното участие. Изработването на проекта възлиза на 60 000 лева, а наемът на пространството във Венеция за представянето му струва 80 000 евро.
Времето, в което се намираме, все по някакъв начин се сблъсква със самия себе си. Има достатъчно време да се сблъска със самия себе си и да погледне собствените си слаби места в нещата, които по принцип се опитва да замете под килима, излизат наяве. Мисля, че едно такова време е тест за нас самите, което ни показва къде се намираме ние като човешки същества, каза Михаил Михайлов, автор на проекта.