Сериозен гаф в Белия дом. Военни планове на Вашингтон за нападение по цели на хутите в Йемен, се оказаха споделени с журналист в групов чат за комуникации. Сред участниците са вицепрезидентът на САЩ, министърът на отбраната, директорът на ЦРУ, съветникът по националната сигурност и главният редактор на изданието "Атлантик".
Всичко започва на 11 март, когато главният редактор на изданието "Атлантик" Джефри Голдбърг получава покана от профил с име Майк Уолц, който е съветник по националната сигурност на САЩ, да се присъедини към група в приложението Сигнал. То се използва сред политици и журналисти във Вашингтон заради относително добрата си защита.
Голдбърг е силно озадачен, защото попада сред високопоставени американски чиновници. Ако съди по имената им в чат-групата това са вицепрезидентът Джей Ди Ванс, държавният секретар Марко Рубио, военният министър Пийт Хегсет, директорът на националното разузнаване Тълси Габард. Ситуацията става още по-интересна, когато в групата се появяват подробности за атаката на САЩ срещу хутите от средата на март, преди тя да бъде проведена. Голдбърг описва подробно случилото се статия в "Атлантик", публикува и скрийншотове от разговорите, НО без конкретните планове за нападение.
Джефри Голдбърг, главен редактор на "Атлантик": "Най-сериозният проблем e, че се коментира изключително чувствителна информация в канал, в който по погрешка можеш да вкараш - оставете главния редактор на "Атлантик", можеше да бъдат вкарани хути, или някой който много им симпатизира. И там се споделя достоверна информация в реално време. Това е някак ужасяващо."
Според американския Съвет за национална сигурност публикациите изглеждат автентични. Недоумение, шок и взрив от реакции.
Доналд Тръмп, президент на САЩ: "Нищо не знам по въпроса. Не съм голям почитател на "Атлантик". За мен това е списание, което а на път да спре да излиза. Не е кой знае какво списание."
По-късно от Белия дом заявиха, че започва разследване и че Тръмп е информиран. Министърът на отбраната Хегсет отрече да е имало изтичане на чувствителна информация и нарече Голдбърг "дискредитиран".
Пийт Хегсет, министър на отбраната на САЩ: "Говорите за измамник и за един много дискредитиран т.нар. журналист, който е изградил кариера като разпространява невярна информация, включително за Русия. Никой не е разпространявал военни планове. И това е, което мога да кажа. Благодаря ви!"
Остра реакция сред демократите, които настояха за разследване на случая.
Чък Шумър, лидер на демократите в Сената: "Това е един от най-зашеметяващите пробиви на военното разузнаване, за които съм чел от много, много време. Тук имаме високопоставени американски лидери, сред които вицепрезидентът и министърът на отбраната, които обсъждат класифицирана информация за военна операция в неподсигурено приложение. Не стига, че цивилен гражданин е добавен в тази група, но в нея се обсъжда и толкова важна чувствителна военна информация. Това би могло да коства човешки животи, да навреди на нашите военни. Да застраши националната сигурност на Америка."
В разговорите в групата участникът с името на американския вицепрезидент повдига въпрос дали САЩ трябва да поемат тежестта и на тези атаки и дали Европа заслужава помощта на Вашингтон, при положение, че Старият Континент е по-засегнат от нападенията на хутите. В отговор Пийт Хегсет, или човекът, който влиза в чата с това име, се съгласява с това, че Европа се възползва и добавя "това е жалко".
Според законите на САЩ нерегламентираното или злонамерено използване на класифицирана информация е престъпление. Не е ясно обаче, дали в случая с Хути-гейт е имало нарушения. Той обаче повдига изключително много въпроси, свързани с начина, по който работи администрацията на Тръмп и дали може да гарантира националната сигурност на САЩ. Според информация на изданието "Политико" след тези събития политическото бъдеще на Майк Уолц е застрашено.