ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Как незрящите деца се обучават на актьорски умения

Чете се за: 02:50 мин.
Още
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Около 140 деца със зрителни проблеми се обучават в столичното училище "Луи Брайл". Много от тях "четат" не с очи, а с пръсти. За да станат видими и цветни рисунките им, децата първо ги рисуват с шило.

      Виктория е родена преждевременно и почти е изгубила зрението си. Ходила е на детска градина в родния си Момчилград, помагал и ресурсен учител.

      Училищата за деца със зрителни проблеми в България са две - във Варна и София.

      Виктория и семейството ѝ се преместили в София. Тя се научила да рисува с шило в часовете по тактилно творчество. Прави различни упражнения, за да тренира чувствителността на пръстите си.

      "Когато са мънички обикновено се случват нещата. Просто успява да се развие тактилността и децата в един момент успяват да си четат спокойно на Брайл. Брайловата азбука е конфигурация от 6 точки, които съответно са различните букви, цифри, знаци, ноти", обяснява учител в СУ "Луи Брайл".

      Освен да четат и пишат на Брайл децата се учат да свирят на различни музикални инструменти. Някои посещават и уроци по театрално изкуство.

      "За децата е по-сложно на сцената, тъй като, освен репликите, те трябва да научат и движенията си. Запаметяват и колко крачки трябва да направят на посока и това при всяко влизане и излизане на сцената. Много точно децата трябва да знаят, пък и ние, кой къде трябва да стои и как да се движи, обяснява Гергана Кангалова - учител СУ "Луи Брайл".

      Децата участват активно в избора на костюми и изработката на декорите.

      Коста е на път да завърши училището. Научил е брайловата азбука, но предпочита да пише и чете на компютър.

      Защото ми е по-удобно на лаптопа, по-бързо ми е и не е толкова шумно, казва Коста.

      И на лаптоп мога, пробвал съм, но по-бързо ми се струва на машина, казва Асен Живов - ученик.

      Асен и Коста използват приложение, което им помага да разпознаят банкноти. В училището са ги научили на основните умения за ориентиране и мобилност в градска среда. Имат и специални часове, в които им преподават прости, но важни за живота умения.

      Предвижда се към училището да бъде изграден център за професионално обучение. Целта е освен средно образование желаещите да получат и професионална квалификация.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?