НОВИНИ

Какви са били ваксините в миналото?

bnt avatar logo
от БНТ
10:43, 11.11.2021
Чете се за: 03:30 мин.
Още
Слушай новината

Докато днес обществото е разединено в позицията си за ваксините срещу COVID-19, историческите справки показват, че България е сред първите страни, въвели задължителната имунизация срещу едра шарка. Това става през далечната 1903 година. У нас първата ваксина срещу смъртоносното заболяване е поставена през 1881 година, а 45 години по-късно е регистриран и последният случай на вариола в страната ни.

Човечеството винаги е търсило начин да се пребори със заразните заболявания и ваксинацията е един от тях.

"Несъмнено това е едно от най-големите постижения на медицинската наука и до днес спасява човешки живот", заяви Филип Грозданов, уредник в Музея по история на медицината във Варна.

В миналото методите за ваксиниране срещу едра шарка били доста стряскащи.

"От болни хора се взема материал и се изсушава, стрива се на прах и се поема от здравите. Като идеята е била да се придобие имунитет, но по този начин се разпространява още повече заболяването и хората са умирали. Тоест е било неефективно", допълни Филип Грозданов.

Сертификат за ваксинация от 1908 г. се пази в Петрич

През 1796 година английският лекар Едуард Дженър открива ваксина срещу едра шарка. Той имунизирал 8-годишно момче с лимфна течност от жена, заразена с безобидната за хората шарка по кравите. Инжектирането станало с игла и спринцовка.

"Поставя се иглата и по стандартния начин, както и днес. След което спринцовката се дезинфекцира чрез изваряване и се ползва отново", добави Филип Грозданов.

И в миналото хората са се бунтували срещу ваксините. Първите сведения са от далечната 1809 година, когато в щата Мериленд се въвежда задължителна имунизация срещу едра шарка.

"Но и в Англия също се надигат антиваксърски настроения отново срещу ваксинацията срещу едра шарка. Там се създава лига срещу ваксинирането и има протести. Родителите, които не ваксинират децата си до три месеца след раждането, са подлагани, както на глоба, така и на затвор", уточни Филип Грозданов.

Според него до 70-те години на миналия век ваксините са добре приети от обществото, защото са били сигурни и доказани. След това в Съединените щати е създадена голяма антиваксърска общност, която съществува и днес.

"И в нашата страна се прехвърля това недоверие. Проблемът е свързан по-скоро с недоверието в здравната система, но с доверие към отделните лекари", каза още Филип Грозданов, уредник в Музея по история на медицината във Варна.

Освен едрата шарка, отдавна забравено заболяване у нас е и полиомиелитът. Заслуга затова имат ваксините.

Репортер: Петър Дойкински

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Двама пациенти с COVID-19 загинаха при пожар в румънска болница
Двама пациенти с COVID-19 загинаха при пожар в румънска болница
МОН: Ваксинирани, преболедували и ученици с документ за антитела няма да се тестват в клас
МОН: Ваксинирани, преболедували и ученици с документ за антитела няма да се тестват в клас