НОВИНИ

Кампанията "Как се пише?": Участниците получиха среден 3 на изпита по грамотност

Цанка Николова
от Цанка Николова
20:46, 31.05.2024
Чете се за: 03:50 мин.
У нас
Снимка: Pixabay
Слушай новината

Среден 3 на матурата по БЕЛ според платформата "Как се пише?". Тревожните данни идват след края на кампанията за грамотност в помощ на зрелостниците. 50% от участвалите не могат да се справят с пунктуационните правила в българския език. Участваха предимно младежи, но и хора от всякакви възрасти. 54% средно са правилните отговори на въпросите, свързани с правопис, а при граматичните задачи – 57 на сто. Това по международните стандарти за езикови тестове отговаря на среден 3. У нас за успешно полагане на изпита са необходими 30 на сто верни отговори.

За подготовката си за матурата Димитър Дамянов от Русе е използвал и дигиталното помагало. Смята, че не е допуснал много грешки на 50-те въпроса на изпита. Затруднил се обаче с последния модул.

Димитър Дамянов, зрелостник: "Няма достатъчно време да вземем целия материал и се допускат пропуски, няма достатъчно време за упражнения."

Димитър вече е приет да следва киберсигурност във военно-морското училище във Варна:

"Ако трябва да бъда честен, чета по-малко. Осъзнавам, че трябва повече и заради това, че не четем не ни е добра толкова общата култура и речника."

Учениците не се интересуват какви оценки ще получат, което вероятно е и причината за ниските резултати на матурите, според учителя по български език и литература Капка Иванова:

"Държавата не прави необходимото да мотивира младите хора да учат и да продължават напред своя път. Почти всички ученици, които завършват 12-и клас не се вълнуват от резултатите от матурите си, защото знаят, че с дипломите си те ще бъдат приети в западноевропейски университети."

Иглика Горанова, преподавател по БЕЛ в 125-о СУ "Боян Пенев": "Този тип тестове, които правим, предполагат и наизустяване, да, факт е. Това, че ще научиш едно правило, не означава, че можеш да го прилагаш. Ако се пише и се залага повече на собствени текстове, на собствено мислене, на анализ на текстове, които самите ученици да правят, ако се повишат точките за креативност, мисля, че това ще им бъде по-интересно."

Според данните от кампанията на платформата "Как се пише?", зрелостниците бъркат бройни форми, пълен и кратък член, пунктуация. Избягват да се ангажират с решаване на сложни задачи, които включват повече текст. А това, че говоримият език се е отдалечил от книжовния писмен език според създателите на платформата пречи на овладяването на граматичните правила.

Павлина Върбанова, създател на платформата "Как се пише?": "Толкова неинтуитивно е да се каже: Госпожо, вие сте били наградена с еди-каква си награда и толкова по-естествено е да се каже: Госпожо, вие сте била наградена с еди-каква си награда. Ето това е едно правило, което според мен си заслужава много скорошна промяна. Тройката не я пишем на младежите само. Тройката я пишем на цялото ни общество, което някак неглижира проблемите, свързани с езика, с грамотността."

А оценката ще се повиши тогава, когато грамотността на обществото се превърне в ценност.

По темата работиха: Ц. Николова, Д. Димитрова, Т. Стамболиев

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Спортни новини 31.05.2024 г., 20:50 ч.
Спортни новини 31.05.2024 г., 20:50 ч.
Принудително лечение: Историята на психично болен мъж, който напада жени в центъра на София
Принудително лечение: Историята на психично болен мъж, който напада жени в центъра на София