ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Колко от студентите не се класираха за общежития?

Чете се за: 01:12 мин.
Още
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Недостиг на места за общежития в някои от университетите в страната. Проблемът е сериозен, защото студентите, които не са успели да се класират за стая, ще им се наложи да плащат за квартира поне 7 пъти повече.

      "Кандидатствах за общежитие... Не са ми стигнали 5 стотни от оценката", заяви Христина Аврамова, първокурсник в Софийски университет "Св. Климент Охридски".

      5 стотни делят Христина от това да бъде студент в общежитие. Или иначе казано тя е от този процент студенти, които получават лошата новина, че ще трябва да си търсят квартира.

      Картината във всеки университет е различна. Някои не са върнали нито един студент, като например Югозападният в Благоевград, Техническият във Варна и Медицинския в София. Там легло в общежитията има за всеки кандидатствал.

      "Ние традиционно имаме недостиг на места", обясни ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров.

      "Все пак от 3 години насам СУ няма достатъчно места за всички. За първа година студентите, които нямат общежитие, са толкова малко", заяви Цветелина Добрева, председател на Комисия по настаняване в Софийски университет "Св. Климент Охридски".

      Има шанс ненастанените студенти да бъдат изпратени в общежитие на университет, където има свободни места. Когато няма такъв шанс, обаче, студентите стигат до квартира. Но и там новините за тях тази година са по-добри. Заради COVID-19.

      "Цените тази година паднаха", заяви Красимир Андреев, Асоциация на наемодателите в България.

      Колкото и да са паднали обаче, сметките излизат поне 7 пъти по-големи от тези за общежитие.

      "Средната цена на наема в момента във Варна за двустаен апартамент е около 450 лв. За Пловдив също цената е горе-долу като във Варна, но в Благоевград цената е малко по-ниска - около 350 лв. В София цената е 650 лева и там вече зависи от самото търсене", обясни Красимир Андреев.

      Междувременно университетите не търсят начин да увеличат базата си. С тези 100 милиона, които министерството отпусна за общежитията, засега се планират само ремонти. И за Христина остава друга надежда.

      "Ще чакам второто класиране да видя какво ще стане", заяви Христина Аврамова, първокурсник в Софийски университет "Св. Климент Охридски".

      И дали ще прескочи бариерата от 5 стотни, за да стигне до собствена стая.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?