НОВИНИ

Мечки навлизат в населени места в Габровско

bnt avatar logo
от БНТ , Източник: БНР
13:31, 29.08.2023
Чете се за: 03:37 мин.
У нас
Слушай новината

Жителите на две габровски села алармираха, че мечки кръстосват улиците край домовете им посред бял ден. Най-напред от село Жълтеш, а след това и от Стоевци се оплакаха, че дивите животни са слезли при хората.

След това, в социалните мрежи, от други габровски села и крайни квартали споделиха, че хищници от вида навестяват и тях.

Присъствието на мечки в близост до населените места в Габровско не е необичайно, но кметският наместник на село Стоевци Петко Червенски казва, че това е първият случай, в който мечката скъсява дистанцията с хората и това ги плаши. Дивото животно е опропастило овощна градина, пчелини и е съборило огради на обитаеми имоти, съобщава кметският наместник.

„Проблемите стават сериозни. Безброй обаждания има до мене. Не могат хората да си влязат в градините, да си приберат реколтата“, каза Червенски.

Той изтъкна, че вероятно има няколко мечки и поне една от тях има малки. Мечките са защитен вид и не подлежат на отстрел, допълни той.

Тази пролет, заради зачестили сигнали за навлизане на мечки в населените места, в Габровска област беше въведен механизъм за реакция. Тогава кметовете и кметските наместници получиха инструкции, а в селата- на видно място беше поставена информация за жителите как да действат.

Според хората от Стоевци този механизъм, който предвижда работна група от експерти в областта на лова, ветеринарномедицинската дейност и местната власт да реагира най-напред при сигнали за поява на кафява мечка и да установява дали има заплаха за хората, не работи.

Жителите на селото разчитат хищникът, който обикаля покрай къщите им да бъде уловен и преместен в естествения му хабитат. Опитът обаче показва, че се случва мечката отново да слезе при хората. Така животното, уловено в Габровско тази пролет и преместено в горите на парк Централен Балкан, не след дълго стигна до населени места в Троян и Ловеч.

"Миналата година и по-миналата година природата беше благосклонна. Имаше много храна, което най-вероятно е довело до оцеляване на голям брой малки мечета. А те на втората година биват изгонени от родителите си и съответно си търсят място под слънцето. Най-често тези малки млади животни са най-склонни на експерименти, а и освен това са били изтикани в периферията на местообитанията", обясни Александър Дуцов, експерт по опазване на видовете във WWF-България.

Разрешения за отстрел на мечка се издава само с подписа на министъра на земеделието, допълни той и посъветва хората да регистрират щетите, за да могат да получат компенсации.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Жителите на село Лозен се оплакват от неприятна миризма, идваща от завод "Насекомо"
Жителите на село Лозен се оплакват от неприятна миризма, идваща от завод "Насекомо"
Николай Денков: В момента в МВР има двувластие
Николай Денков: В момента в МВР има двувластие