Обсъждат военната подкрепа за Украйна
В Копенхаген започна неформална среща на министрите на отбраната на страните - членки от Европейския съюз. Събитието е част от календара на датското председателство на Съвета на ЕС.
Акцентите по време на дискусията са военната подкрепа за Украйна, отбранителната готовност на Съюза, като прилагането на приоритетите, зададени в Бялата книга за европейската отбранителна готовност 2030 и в Плана за превъоръжаване на Европа.
На срещата са поканени генералният секретар на НАТО Марк Рюте, министърът на отбраната на Украйна Денис Шмигал и председателят на Комисията по въпросите на сигурността и отбраната в Европейския парламент Мари-Агнес Щрак-Цимерман. България ще бъде представлявана от военния министър Атанас Запрянов.
В началото на срещата върховният представител на Европейския съюз за външна политика и сигурност Кая Калас отново каза, че вчерашната атака срещу Украйна, при която беше засегната дипломатическата мисия на ЕС в Киев, показва, че президентът Владимир Путин се подиграва на усилията за мир.
"На европейско ниво приносът за гаранциите за сигурност са тренировъчни и военни мисии и подкрепа за военната промишленост на Украйна. Това са трите елемента. Могат да участват и неутралните държави. Днес обсъждат как да променим мандатите на тези мисии, така че да бъдат в готовност след подписването на каквото и да било мирно споразумение", заяви Кая Калас, върховен представител на ЕС за външна политика и сигурност.