Какви мерки ще бъдат взети за мечката, която нападна жена в Белица, и как ще бъде разпозната тя, ако бъде намерена. Тези въпроси дискутираха експерти в "Денят започва".
Според Филип Ковашки, зам. изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по горите, разрешителното за отстрел на мечката, което беше издадено вчера, е издадено съгласно законова процедура, която е спазена до най-малкия детайл.
"Целта му е да имаме ход, да имаме защита на местното население и на хората в гората", коментира той.
Протестиращи поискаха да не бъде отстрелвана мечката от Белица
Той обясни, че разрешителното за отстрел на мечката е издадено само на държавното горско стопанство и само квалифицирани служители имат право да отстрелят животното.
Експертът по биологично разнообразие в Националния природонаучен музей Руслан Сербезов обаче твърди, че в района няма една мечка, а няколко и не може да се определи коя от всички мечки е участвала в инцидента. По думите му мечката не е проблемна и най-вероятно е нападнала от уплаха.
"Там нямаме щети, там нямаме нехарактерно поведение на проблемна мечка. Тези мечки не са навлизали в населените места. Няма фактически такова поведение, което да я определя като проблемна мечка", коментира Сербезов.
Според Ковашки обаче се знае, че в района има само една мечка и става дума за единичен инцидент, в който е скъсена дистанцията между мечката и човека.
Какво да правим, ако срещнем мечка - съвети от експертите
"Има достатъчно специалисти, има достатъчно белези, по които те могат да я разпознаят - поведение, колко често се появява в района, начин на хранене, биометрични показатели", каза още той.
Ковашки допълни, че вече се процедира по проблема с мечката. В района вече има сложени фотокапани, които регистрират снимки, за да се види движението на животното в района.
Сербезов припомни, че мечките са защитен вид и през 2012 г. е имало наказателна процедура именно за начина, по който се издават разрешителни от този тип.
Вижте още във видеото.
Гледайте повече теми от "Денят започва"