Мярката 60 на 40 ще стане 80 на 20 за туристическия и транспортния бранш, а от юли стартира нова грантова схема в подкрепа на транспортния сектор. Това стана ясно на спешна среща между ресорните министри, превозвачи и туроператори. Следкризисното възстановяване ще бъде бавно и трудно, като спадът и в двата сектора е над 70%.
Схемата 60 на 40 ще стане 80 на 20 и ще обхване туристическия сектор, по 290 лева месечно за служител ще получават не само транспортните, но и туристическите фирми, стартира нова грантова схема от юли за 30 милиона лева.
Секторът ще се възстанови бавно и трудно, като не е сигурно дали ще достигне предкризисните си нива - е експертната оценка на министрите на транспорта, туризма и социалната политика, а и на бранша.
Големите автобусни фирми, които продължиха да превозват пътници в месеците на пандемия, обаче, остават извън държавната помощ.
Мярката 60 на 40, която ще действа до септември, ще прерасне в 80 на 20 и ще обхване и туризма, и транспорта.
Росен Желязков, министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията: Разработваме нова мярка в размер на около 30 млн. лв., които да бъдат насочени от ОП "ТТИ" към ОП "Иновации и контурентоспособност" за подпомагане на предприятията в автобусните превози, става въпрос за около 1400 предприятия, лицензирани превозвачи, която мярка да е грантова.
Грантове се разработват и за сектора туризъм - туристически фирми и агенции ще могат да кандидатстват за между 30 и 100 000 лева.
Николина Ангелкова, министър на туризма: Това, което обсъждахме по отношение на ликвидността, е новите мерки, които предстоят по ОП "Иновации и конкурентоспособност" по отношение на средните предприятия за грантови схеми от 30 до 100 000 лв., така и с възможността за подобряване на мерките, които вече съществуват по отношение на тяхната бързина.
290-те лева, които се изплащат на зает в транспортните фирми, ще важи и за туристическите.
Деница Сачева, министър на труда и социалната политика: Програмата, с която ще бъдат наемани безработни - тази програма за 160 млн. лв., която беше вече анонсирана пред вас преди, 50 млн. да бъдат отделени специално за сектора "Туризъм" приоритетно, така че хора, които са регистрирани в бюрата по труда, да могат да бъдат наемани в сектора на туризма и да получават 610 лв., колкото е размерът на МРЗ, като осигуровките ще бъдат за сметка на работодателя.
Към момента спадът в туристическия сектор е 70%. Като първите чартърни полети се очакват на 25 юни. Туристическите фирми имат нужда именно от свежи пари.
Одисей Спасов, Българска асоциация на туристическите агенции: Да можем да получим някаква ликвидност от Българската банка за развитие и конкретно от търговските банки, с които ние работим. Въпросът е да има точни условия, които банките дават, тъй като има големи спекулации от тяхна страна и малко злоупотребяват с това нещо.
Оказва се, че почти всички мерки в сектор "Транспорт" не обхващат големите автобусни компании.
Георги Атанасов, собственик на автобусна фирма: През цялото време на епидемията, която беше, се движеха изцяло автобуси на големи фирми. В момента, мога да кажа така, за благодарност тези големи фирми са изключени от каквото и да е грантово финансиране.
Магдалена Милтенова, Конфедерация на автобусните превозвачи: Факт е, че ликвидността е от изключително значение за нас, факт е, че имаме забавяне в тези мерки, но имаме конкретно поети ангажименти, че това нещо във възможно най-кратки срокове ще се случи.
Големите фирми имат стотици служители, автобуси и стотици хиляди левове оборот месечно, което автоматично ги изключва от държавните схеми.