ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

На гърците им е скъпо да пазаруват у нас, за румънците бензинът и храните са по-евтини

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 04:10 мин.
У нас
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      И за гърците българските цени станаха високи. Тези от тях, които доскоро ходеха на пазар в Сандански, все по-рядко пазаруват у нас.

      За румънците обаче не само бензинът, храните и цигарите са по-евтини, но и ходенето на ресторант.

      Антонис често посещава Сандански, привлечен от чистия въздух и красивата природа. Но все по-рядко си позволява лукса да пазарува у нас заради високите цени на продуктите.

      "От супермаркета си купих сирене и кашкавал, но са много скъпи. Преди години помня, че беше много добре. Сега някои неща са по-скъпи от Гърция", споделя Антонис.

      "Пазаруват малко кашкавал, малко сирене, подправки, понякога и колбаси. Казват, че е скъпо. Може би занапред нещо ще се промени, но за момента е слабо", допълни Елена Капуцева, продавач в хранителен магазин.

      Ако тук цената на килограм домати достига 4 лева и 80 стотинки, то в гръцката столица килограм от най-скъпите домати е само 1 евро и 30 цента.

      "Всеки път, когато си идвам в България, направо се учудвам за тези цени. Всеки път се качват нагоре и нагоре. Тук в Гърция е достъпно за всеки един. На пазара например има домати по 90 цента, има домати по 1,50. Съвсем нормално един нормален човек да си живее както трябва", коментира Иван.

      "Те не пазаруват, а при тях стандартът е малко по-различен от нашия", заяви Емилия Велева, производител.

      По централната улица на Сандански, където доскоро магазините разчитаха основно на печалба от южните ни съседи, все по-рядко се чува гръцка реч.

      Соня Живкова, продавач в магазин за дрехи: "Влизат, аз им казвам, че е скъпо, въпреки че сме на 50% и си излизат. Нищо не пазаруват".

      Георги Кунчев, заместник-председател на Сдружението на хотелиерите, ресторантьорите и туроператорите в Сандански: "Цените вече се доближават и изравняват с гръцките и средноевропейските, така че за тях не е евтино да пазаруват".

      И докато гръцките туристи у нас продължават да намаляват, то румънците все по-често избират страната ни за разходки или пазар. След присъединяването ни в Шенген преминаващите автомобили през "Дунав мост" в посока България са се увеличили двойно.

      "Всички цени са ниски, газта е много по-евтина при вас", споделя Адриан.

      В този ресторант в Русе по-голямата част от клиентите са именно румънци.

      "Платежоспособни са. Техният стандарт е по-висок от нашия. Цените не ги притесняват въобще. Поръчват много сериозно. Имаме наши редовни румънски клиенти, които се обаждат от Букурещ, които си запазват маса, места за уикенда предимно", коментира Теодор Георгиев, собственик на ресторант.

      "Освен този ефект за туристите и за гражданите изключително важен е моментът с бизнеса. С това, че не се налага вече тировете да чакат по границите", каза още Радко Влайков, посланик на България в Румъния.

      Очаква се през май да бъде изградена фериботна линия между Тутракан и румънския град Олтеница. Освен че ще облекчи трафика на "Дунав мост" при Русе тя ще подпомогне и бизнеса, защото 80% от земеделската продукция в Община Тутракан се пласира в Букурещ.

      По темата работиха: Аксения Ангелова и Даниела Димитрова

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?