Вселенският патриарх Вартоломей Първи отслужи патриаршеска литургия в православната българска църква "Свети Стефан", известна като Желязната църква, на брега на Златния рог в Истанбул по случай патронния ѝ празник Стефановден.

Това се случва за пръв път в историята на обновения храм. В 3-часовата литургия участваха епископ Тихон от българската Патриаршия, архимандрит Харалампий Ничев и др.

Службата бе посетена от българската православна общност на цариградските българи начело с председателя архонт Димитри Йотев, както и от българи, които живеят и работят в Истанбул, а също и от български туристи, дошли специално за празника.

Архимандрит Харалампий Ничев отправи специална благодарност към турския президент Реджеп Тайип Ердоган и Бойко Борисов за приноса им за реставрирането на храма, ценен паметник на българското културно и духовно наследство в града край Босфора.

Вселенският патриарх Вартоломей Първи заяви в посланието си към миряните:
"Днес от този свещен храм, някога отправна точка на проблемни отношения, ние изпращаме към всички поканата за любов и общение в единство не само на теория в Божествената Евхаристия, но и във всички аспекти на църковния живот."

снимки: БТА
Вартоломей подари икона на българската православна общност. По идея и финансиране от Ангел Запрянов от Пловдив в приземния етаж на храма "Свети Стефан" ще бъде построен параклис на Фотий.
България срещу Гърция: Плажните цени в Крайморие и Офринио - къде почивката излиза по-евтино?
Румънският президент Никушор Дан съобщи за нова политическа безизходица за съставянето на ново правителство
Гърция интегрира специализирана сателитна система за засичане на горски пожари
„Любител на екстремното шофиране“: 21-годишният, убил двама тийнейджъри край Мездра, остава в ареста
Кадър с шофьора на камиона минути преди катастрофата на АМ "Тракия" повдига нови въпроси за трагедията
Отново мазут по плажовете: Какво се излива в Черно море - анализ на пробите