Най-голямото находище на редкоземни елементи в Европа беше открито край най-северния град в Швеция. Районът може да изиграе ключова роля в европейския преход към електрически транспорт и възобновяеми енергийни източници.
Кируна - името на шведския град отвъд Северния полярен кръг от векове се свързваше само с близката мина за добив на желязна руда. Докато в района не беше открито находище от поне един милион тона редкоземни оксиди.
"Проучванията ни показват, че сме открили най-голямото находище на редкоземни елементи в Европа и ще продължим да го разработваме", каза Ян Мострьом, президент на минна компания.
Залежите все още се проучват. Капацитетът им вероятно ще се окаже по-голям от прогнозните мащаби.
"Това е важно събитие, което може да изиграе ключова роля за осигуряване на зеления преход в Европейския съюз", заяви Ебба Буш, министър на енергетиката на Швеция.
Ще е нужно време за разработването на мината. Добивът от залежите ще започне след 10 до 15 години. Редкоземните елементи се използват за производството на широка гама от съвременни части и продукти: мотори за електромобили, генератори за вятърни турбини, твърди дискове, преносима електроника, микрофони, плазмени дисплеи и оптични влакна.
Ценните минерали са повече от необходими за нисковъглеродната европейска икономика и за електрическия транспорт. Целите на Европейския съюз до 2035 г. са постепенно да преустанови производството на превозни средства с двигатели с вътрешно горене.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube