България ще изгради 2000 мегавата ядрени мощности след 2030 г. Това обяви енергийният министър Теменужка Петкова, която присъства на представянето на енергиен анализ изработен от КНСБ с партньорството на работодателски организации.
"Новата стратегия предвижда изграждането на нови 2000 мегавата ядрени мощности, но никъде не пише, че това ще се случи в "Белене". Както знаете проекта предизвика интереса на международни компании, но заради пандемията от коронавирус избирането на инвеститор не само се забави, но почти беше спряно", каза Петкова.
По думите на Петкова престои да се установи дали проектът е изгоден и ако се окаже, че не може да се вмести в приетите от държавата параметри, няма да бъде изграден. Вместо това може да се говори за изграждането на два нови блока на АЕЦ "Козлодуй".
Според направения анализ от КНСБ в момента задлъжнялостта на държавната енергетика достига 4 млрд. лева. Данните на синдикатите показват, че има четири основни проблема, които трябва да бъдат решени в сектора.
"Съществува неправилно мнение в обществото, че заплатите в енергетиката са много високи. Това не е така. За последните осем години брутната средна заплата е нарастнала повече от 70%, а в енергетиката увеличението 36,3%. По-високи са заплатите в информационните технологии и финансите", каза Пламен Димитров, КНСБ.
От енергийното министерство са заложели пет приоритета в новата стратегия.
"България нееднократно е обявявала своята позиция пред Брюксел. Ние подкрепяме идеята за изпълнение на зелената сделка, но при условие, че тя е съобразена с развитието на мощностите и гарантирането на енергийната сигурност във всяка една държава", каза Теменужка Петрова.
В момента в страната има два основни вида базови мощности, а именно - въглищните централи и АЕЦ. Страната ни не може да си позволи затварянето на въглищни централи към този момент, както предвижда плана на Брюксел това да се случи до 2050 г., категорична беше Петкова.
До дни се очаква да бъде избран и международен консултант, който да даде насоки на България за бъдещето развитие на въглищните мощности у нас. Петкова беше категорична, че точен срок за затваряне на въглищни централи няма.
България търси по-тясно индустриално партньорство с Полша и насърчава нови инвестиции
В повечето държави извън еврозоната гражданите подкрепят присъединяването към единната валута в ЕС, сочи проучване
Българската хотелска асоциация: Няма стотици проценти печалби, а заплатите са близки до средните в страната
Вицепремиерът Атанас Пеканов: Отпуснатите 1 млрд. евро по ПВУ са глътка въздух за бюджета
Част от американските военни самолети отлетяха от столичното летище, останалите – до дни
Техническа грешка увеличи заплатите на шефовете на енергийни регулатори с до 2000 евро