ИЗВЕСТИЯ

Моите новини
Засилен контрол за празниците: Цивилни полицейски коли ще...
Чете се за: 01:22 мин.
Разпети петък е - най-тъжният ден за християнския свят
Чете се за: 02:15 мин.

ЗАПАЗЕНИ

Правен прецедент: Присъда за климатично бездействие

Чете се за: 03:30 мин.
По света
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Планетата преживява все по-топли години и екстремни климатични явления, докато човечеството така и не успява да намали количеството парникови газове от индустриалната си дейност. Шанс за излизане от този порочен кръг обаче, има. Европейският съд за правата на човека за първи път осъди държава за бездействието й по отношение на изменението на климата.

      Историческа присъда. Европейският съд за правата на човека за първи път се произнесе по дело за отговорността на държава във връзка с климатичните промени. Швейцария ще трябва да предприеме мерки по иска на асоциация "Възрастните хора за климата" във връзка с неуспехите на държавните власти да смекчат ефектите от изменението на климата, които имат отрицателни последици върху условията на живот и здравето на хората.

      "Европейският съд по правата на човека установи, че опазването на климата е човешко право. С това решение съдът изяснява, че Швейцария е длъжна да защитава възрастните граждани от отрицателните ефекти на глобалното затопляне върху живота и здравето им. И съдът пояснява, че Швейцария е нарушила това задължение, като е определила неправилно своите цели за климата. По-специално, Швейцария трябва да определи бюджет за въглеродния диоксид", каза Корделия Бар, адвокат на ищците.

      Колективният иск беше заведен от 2500 швейцарки на средна възраст 73 години. Продължителната им съдебна борба днес беше възнаградена.

      "Решението на съда в наша полза е огромен успех. За мен е особено важно да знам, че всички дела вече имат шанс да спечелят, ако бъдат отнесени към съда. И сега всеки трябва да работи за подобряване на климата", каза Розмари Видлер-Вьолти, асоциация "Възрастни за климата".

      Други два емблематични иска за климатично бездействие бяха отхвърлени от съда в Страсбург. Единият беше срещу Франция, заведен през 2019 г. от тогавашния кмет на Гранд-Синт - град край Северно море, заплашен да бъде погълнат от вълните. Другият иск беше на шестима млади португалци, заведен срещу 32 европейски страни след унищожителните пожари в страната им през 2017 г.Решението срещу Швейцария, обаче, е успех и за тях. А и за хората по цял свят, заяви климатичната активистка Грета Тумберг.

      "Това е само началото на съдебните спорове за климата. По целия свят все повече хора дават своите правителства на съд, като ги държат отговорни за действията им", каза Грета Тунберг.

      На 900 километра от Страсбург, в Сен Мало, Атлантическият океан напомни за натиска на климатичните промени, които очакват адекватни решения.

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Водещи новини

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?