This is a modal window.
България влиза в чакалнята на Еврозоната и се готви да приеме еврото в началото на 2024 година. Без преходен период, бързо и в рамките на месец - досегашните ни заплати вече ще са в евро. Основните притеснения, разбира се, се съдържат в това как ще се отрази този процес на доходите ни и най-вече на покупателната стойност - ще можем ли за същите пари да купуваме същите стоки? И това на фона на задаващата се инфлация в глобален план.
Със сигурност няма да стоят добре в Европа българските пенсионери с доход от пенсия в размер на 150 евро.
Всичко това наложи още повече една неотваряна дискусия с години - за актуализация на пенсиите.
В момента се преглежда какъв ресурс има, за да се случи обещаното наваксване на ниските пенсии. Проблемът е, че две линии се преплетоха в този сюжет - и объркването дойде от заветните 50 лева добавка към пенсиите на хората, които никой политик не би имал волята да премахне.
Това отвори въпроса може ли те официално да влязат в пенсиите, което отключи въпроса и за цялостно наваксване на старите пенсии.
Какво се мисли сега - първи вариант според социалното министерство е актуализация спрямо осигурителния доход от 2018 г. или 2019 г., което ще струва на бюджета всяка година по 2,5 милиарда лева.
Втори вариант - промяна във формулата, тоест всяка година стаж за пенсия да има по-голяма тежест, коефициентът да се повиши до 1,4 и така повече хора да усетят повишаването на пенсиите.
Кой вариант за кого е по-изгоден - вижте разговора с председателя на Балканския институт по труда и социалната политика Иван Нейков и президента на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов.