Военното министерство разпространи съобщение, в което потвърждава, че пилотът на изтребител МиГ-29 майор Валентин Терзиев е загинал на 9 юни при изпълнението на тренировъчния полет за стрелба по въздушна цел в нощни условия. Сега действията на спасителните екипи са насочени най-вече към намиране и изваждане на черната кутия на самолета. Записаната в нея информация ще разкрие причините за инцидента.
Търсенето се провежда в района, където са намерени отломки от самолета. Предполага се, че там е и черната кутия, която трябва да бъде извадена възможно най-скоро, за да не се повреди записът.
"В момента сме в надпревара с времето, морската среда, на всички е известно, е агресивна и продължителният престой на черната кутия във вода не е желателен. Така че, колкото по-бързо успеем да я открием и извадим, толкова по-голям е шансът това, което се намира в нея, да бъде използваемо и да послужи по-нататък за изясняване на причините за инцидента", заяви контраадмирал Кирил Михайлов, командир на ВМС.
Служебният министър-председател Стефан Янев изрази съжаление, че новините не са добри.
"Мобилизирани са всички средства на ВМС и всички останали елементи на Българската армия, които са в състояние да помогнат, включително и външни средства. Надяваме се да имаме резултат", допълни служебният премиер Стефан Янев.
Емил Ефтимов за падналия изтребител: Намерен е биологичен материал
Към момента морското дъно се обследва с помощта на техника за откриване на мини и подводни обекти. Тази сутрин са открити два метални къса, които вероятно са от самолета. Фирми от морския бизнес и Института по океанология, които разполагат с техника за подводен оглед и визуализация, се включиха безвъзмездно в операцията.
"Дълбоководният робот е с обхват на работа до 200 метра дълбочина. Със сонара се набелязват обекти, след това с робота се оглеждат и се идентифицират и се потвърждават какви са, дълбочина, разположение, ако обектите са малки, може да се извадят с робота, ако не са се преминава към водолазни спускания, същинската подводна работа", добави инж. Йордан Чернаев, главен инженер на "Хидроремонт".
Операцията по търсенето и изваждането на отломките на самолета се координира от специален щаб. В нея участват кораби и вертолети на Военноморските сили.
Стефан Янев: Нямаме добри новини за съдбата на пилота майор Валентин Терзиев
"Присъства експерт от ВВС, за да запознае търсещите екипи с конфигурацията на самолета, въоръжението, за да може действията по установяване на подводните контакти и евентуалното им изваждане на повърхността да бъде извършено при спазване на мерките за безопасност", каза още началникът на отбраната адмирал Емил Евтимов.
Ако се наложи, в операцията по изваждане на отломките на изтребителя, ще се включат и водолази.
ВСИЧКО ПО ТЕМАТА ЗА ИНЦИДЕНТА С НАШ ИЗТРЕБИТЕЛ В ЧЕРНО МОРЕ ЧЕТЕТЕ ТУК
Репортер: Петър Дойкински