ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Разбиха схема за източване на НОИ с фалшиви болнични

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 01:38 мин.
У нас
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Схема за източване на Националния осигурителен институт чрез фалшиви болнични разкри пловдивската полиция. Замесени са известен пловдивски ортопед и собственик на търговска фирма от Харманли, на чиито служители са издавани фиктивните медицински документи.

      Групата е действала от 2018 г., разкриват от Районната прокуратура. От тогава досега на фирма от Харманли са преведени над 130 000 лева като обезщетения за болнични. Въпросната фирма е набирала работници от цялата страна.

      Пред разследващите служители са заявили, че не са знаели, че регулярно получават болнични. Собственикът на дружеството е обявен за общодържавно издирване. Екипът на БНТ не успя да открие и негови представители.

      Председателят на лекарската комисия, която е издала всички фалшиви документи, е освободен от ареста с парична гаранция от 30 000 лева.

      Разплитането на схемата тръгва след сигнал от териториалното поделение на осигурителния институт в Пловдив. От там се усъмнили, че една и съща лекарска комисия изписва на работниците на една и съща фирма огромно количество болнични.

      "Един от председателите на експертната лекарска комисия е издал 47 болнични листове и 41 амбулаторни", съобщи Румяна Зайкова-Калеева, зам. районен прокурор на Пловдив.

      "Болничните са издавани на конвейер, като според още един от разпитаните свидетели това е било изграден стереотип на работа в тази лекарска комисия. По-трудно е да си изкараш карта за градския транспорт, отколкото болничен в тази комисия", коментира Димитър Пехливанов.

      Болничните са издавани от ортопедичната лекарска комисия на ДКЦ-1 в Пловдив, чийто ръководител е секретарят на лекарската колегия в града д-р Георги Кръстев. Управителят на здравното заведение, който е в отпуск, научи от медиите, че колегата ѝ е вече с обвинение. Още през 2018 г. от администрацията са изисквани документи и експертизи, заявиха за БНТ от юридическия отдел.

      "Неколкократно са изисквани документи от ДКЦ-то и от НОИ, и от икономическа полиция, които своевременно сме предавали за разследване", поясни Диана Величкова, юрист на ДКЦ-1 в Пловдив.

      Установено е, че до момента за фиктивно болните служители на фирмата, без да са плащани никакви осигуровки, НОИ е превел 76 000 лева. Още 54 000 лева е получил от болнични управителят на харманлийската компания.

      Служители са набирани от цяла България. Назначавани са от собственика на висококвалифицирани длъжности, с максимален осигурителен доход.

      "Той е един от тези хора, които упражняват т.нар. професия "болен", с много добра изградена схема, получава средства от този фонд като всички пари се превеждат по микросметки, които този човек превежда по своя собствена сметка и след това се разпорежда с тях", разясни схемата Димитър Пехливанов.

      По време на вчерашната полицейска акция са претърсени пет адреса. "Иззети са медицинска документация, флашки, компютърни конфигурации, както и моторно превозно средство на единия от обвиняемите. Собственикът на фирмата към момента се укрива", съобщи старши комисар Йордан Рогачев, директор на ОД на МВР-Пловдив.

      Предстои проверка и на останалите фирми на издирвания за източването на НОИ бизнесмен.

      През целия ден днес обвиненият д-р Георги Кръстев не отговори на телефоните си.

      Автори: Николай Райшинов, Росица Колева

      Свързани статии:

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?