НОВИНИ

Рекордна инфлация за юли - как разпределяме парите си?

Цветелина Катанска
от Цветелина Катанска
20:14, 16.08.2022
Чете се за: 04:07 мин.
У нас
антикризисните мерки заложени бюджета скоро стимулират инфлацията смятат икономисти
Снимка:
Слушай новината

Животът продължава да поскъпва драстично. Доходите изостават, а цените растат. И причините могат да се търсят както извън, така и в страната ни. На фона на няколко кризи: COVID-19, войната в Украйна с всички последствия от нея, както и нестабилната политическа ситуация у нас - статистиката показва как се движат цените у нас през последната година.

На годишна база инфлацията у нас достигна 17,3% и така постигаме рекорд за последните 24 години. А само от началото на годината ръстът е 11,3%. Месечната инфлация е 1,1%. С това показателите се доближават до тези от 1998 г., когато България се справяше с последиците от хиперинфлацията.

Докъде ще стигне инфлацията засега икономистите не знаят. Според данните на НСИ българите отново дават над 30% от доходите си за храна, по този показател сме първи в Европейския съюз. Сред основните пера в семейния бюджет са също така разходите за ток, вода, парно, данъци и транспорт. Най-малко пари българите отделят за развлечения, дрехи и обувки.

Рекордна инфлация за юли

"На този етап прогнозирането е много трудно, тъй като основна роля играе и войната в Украйна, чийто край очевидно не се вижда в близко бъдеще. Не виждаме дори преговори, камо ли изход от тази ситуация", казва икономистът Адриан Николов.

Според данните на НСИ българите отново дават над 30% от доходите си за храна, по този показател сме първи в Европейския съюз. Сред основните пера в семейния бюджет са също така разходите за ток, вода, парно, данъци и транспорт. Най-малко пари българите отделят за развлечения, дрехи и обувки.

"Колкото повече пари даваме за храна, толкова по-малко средства ни остават за каквото и да е било, да речем за почивки, развлечения и тъй нататък, като трайната тенденция беше за техния спад през последното десетилетие, като бяха паднали под 30% през 2019 година, но уви, настоящата криза отново тласка домакинствата да се насочват към този тип стоки от първа необходимост, към които спадат и храните", допълва Николов.

Българите вече се лишават от каквото могат, за да се справят с високите цени. Прекрояват бюджета си като все повече пари отиват за храна.

През юли има ново голямо поскъпване на тока, водата, природния газ и електроенергията. Все по-скъпо излизат ресторантите, хотелите и културните развлечения - с между 1 и 7%.

Поевтиняват макар и с малко цените на облеклото и обувките с 2%, транспортът с 1,7%, а хранителните стоки и безалкохолните с едва 0,1%.

А какви са конкретните цени. През юли с над 4% поскъпват шоколада, сладките изделия и южните плодове, млечните продукти са с близо 3 на сто по-скъпи. Поевтиняват както обичайно сезонните зеленчуци с 16%, картофите с 12% и хляба със 10 на сто.

Статистиката отчита че, българите освен, че обедняват, защото доходите им изостават от цените, ядат по-малко хляб, зеленчуци и плодове.

По темата работиха: Цветелина Катанска, Росица Колева

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube: https://go.bnt.bg/youtube

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Как Скопие реагира на решенията за цар Самуил, Св. Климент Охридски и Св. Наум?
Как Скопие реагира на решенията за цар Самуил, Св. Климент Охридски и Св. Наум?
Traffic chaos at Danube Bridge, some lorries held at appropriate places to avoid conjection at the border crossing
Traffic chaos at Danube Bridge, some lorries held at appropriate places to avoid conjection at the border crossing