НОВИНИ

Русенският университет ще обучава лекарски асистенти

bnt avatar logo
от БНТ
07:12, 16.11.2020
Чете се за: 01:47 мин.
Още

В разгара на COVID пандемията Русенският университет разкрива нова медицинска специалност. От 23 ноември ще започне обучението на 30 младежи в специалността „Лекарски асистент“. Срокът за подаване на документи е много кратък – до 17 ноември, а изпитът е на 19-ти.

Специалността „Лекарски асистент“ е акредитирана още през лятото и в средата на миналата седмица беше одобрена и на заседание на Министерския съвет. Междувременно в Русенския университет са се подготвяли, за да могат веднага да започнат обучението на студентите, тъй като са получавали запитвания от много здравни заведения.

Проф. Христо Белоев – ректор на Русенския университет: Тръгнахме към тази акредитация, за да развиваме факултет „Обществено здраве и здравни грижи“. Необходимостта от такива кадри е огромна. „Лекарският асистент“ това е като фелдшер, по̀ да го кажем разбираемо. С тази нова специалност ние откликваме на потребностите на здравните заведения и считаме, че това е един добър ход.

Всъщност от много години вече в страната ни не се обучават фелдшери. А много от тези специалисти са в основата на доболничната помощ в малките населени места като част от колективните лекарски практики. Но, разбираемо, броят им все повече намалява. Русенският университет е петият в страната, който започва обучение на лекарски асистенти.

Доц. Лилия Тодорова – декан на факултет „Обществено здраве и здравни грижи“: Явно, че липсата на такива специалисти е породила някаква празнота на пазара на труда. Поради което се налага нейното възраждане. Така че тези специалисти ще работят основно в системата на Спешната помощ, за която всички знаем каква липса на кадри има, също така ще работят в системата на доболничната помощ, биха могли да бъдат асистенти на личните лекари, в системата на образованието.

Още в първия ден от обявяването на приема за кандидатстване петима души подадоха документи за новата специалност. Един от тях е Радослав Дудев. Той работи в русенска болници, завършил е курс за парамедик, а преди това е бил доброволец в Българския червен кръст към екипа за бедствия и аварии.

Радослав Дудев: Мотивацията ми идва все повече и се увеличава заради тази пандемия, която стана. Виждаме колко изнемогват нашите лекари, медицински сестри, санитарите изнемогват. Искаме до можем да им помогнем , колкото е може по-адекватно. И тази специалност ни отваря една огромна възможност, за да можем да помагаме.

А здравната система очевидно се задъхва и все повече на преден план излиза необходимостта от всякакви медицински специалисти.

Алис Муртезова – административен директор на УМБАЛ „Медика“: Лекарските асистенти ще са ни изключително полезни, както за екипите за нашите линейки, които се сформират за спешните случаи, също така ще са ни изключително от голяма помощ в Спешно отделение. А каквато е в момента ситуацията с COVID, те ще са много полезни в самата структура, където се лекуват ковидни пациенти.

Срокът за подаване на документи е до 17 ноември, а изпитът по биология, който ще е онлайн, ще се проведе на 18 ноември.

Доц. Лилия Тодорова – декан на факултет „Обществено здраве и здравни грижи“: Нашето желание е да започнем присъствено, но какви ще се случи - това не зависи от нас, зависи от обстановката. Практиката е неизменна част от обучението, но и в практиките имаме опит в онлайн обучение, но ще търсим всички възможности за жив контакт.

Обучението на лекарските асистенти ще продължи 4 години и те ще излязат със степен „бакалавър“.

Автор: Даниела Василева

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Тръмп в Туитър: Аз спечелих изборите
Тръмп в Туитър: Аз спечелих изборите
Пускат изцяло движението по южното платно на бул. "Тодор Каблешков"
Пускат изцяло движението по южното платно на бул. "Тодор Каблешков"