НОВИНИ

Ще забранят ли TikTok в САЩ?

Мартин Гицов
от Мартин Гицов
06:23, 17.02.2023
Чете се за: 06:10 мин.
САЩ
забранят тикток сащ
Слушай новината

Американският Конгрес посреща хладно опитите на компанията TikTok да изчисти реномето си в страната и да отхвърли твърденията, че представлява заплаха за националната сигурност на САЩ заради връзките си с Китай, посочва в. "Вашингтон Поуст". През последните седмици социалната мрежа организира серия от срещи с американски законодатели, интелектуални кръгове и представители на пресата.

Кампанията включва лични срещи на главния изпълнителен директор Шоу Цзъ Чу с ярки скептици в Конгреса.

"Разбираме, че започваме от точка на дефицит на доверие, а това доверие не се печели с един ход, с един сребърен куршум и една среща", казва шефът на TikTok. Тази седмица той се среща с двама законодатели във Вашингтон - Майкъл Бенет, демократ от Колорадо, и Роджър Уикър - републиканец от Мисисипи. Позицията и на двамата остана непроменена.

Бенет заяви, до дори и след срещата остава дълбоко загрижен от факта, че TikTok "представлява неприемлив риск за националната сигурност на Съединените щати". По-рано той призова Епъл и Гугъл да премахнат TikTok от своите магазини за приложения от съображения за сигурност. Компанията изрази уважително несъгласие с определенията на Бенет и обяви, че "ще продължи да работи за информиране на членовете на Конгреса и изграждане на доверие".

Пред "Вашингтон Поуст" Бенет казва, че по време на срещата китайската компания е изложила споразумението, предложено на американското правителство, в отговор на тревогите на Вашингтон. То включва по-надеждна защита и надзор по отношение сигурността на данните. Нищо от предложеното не отговори достатъчно на моите опасения, заявява Бенет.

Сенатор Уикър е заявил, че се е срещнал с шефа на TikTok от любезност, но разговорът не е разсеял страховете му. Мнението на сенатора за TikTok и заплахата, която създава за американските интереси, остава напълно непроменено, заяви негов говорител, цитиран от "Вашингтон Поуст" .

И други законодатели смятат, че компанията има малки шансове да ги убеди, че страховете им са неоснователни.

"Не мисля, че има какво да кажат. Става въпрос за това, което правят, а то е доста тревожно", казва сенатор Брайън Шац, демократ от Хавай. Той е член на Комисията по търговия и е основен преговарящ по законодателството за защита на данните на Капитолийския хълм.

Сенаторът републиканец Джош Хоули, който е сред най-изявените критици на TikTok, изтъква, че активността на компанията издава страх от предстоящото законодателство. Миналата година Хоули оглави успешна кампания за забрана на федерални служители да свалят приложението на правителствени устройства. Той предложи същата забрана и за потребителите в национален мащаб, а сега не планира среща с Шоу Цзъ Чу.

В интервю шефът на TikTok твърди, че при отговорите си на критики е трябвало да води дискусии с хора, които никога не са използвали приложението и са оценявали в туитове и телевизионни интервюта аргументите на компанията като компрометирани, глупави или наивни.

Много от подозренията, които се е опитал да разсее, са били резултат от "неинформираност" или са били основани на "лошо представяне".

Шоу Цзъ Чу ще свидетелства пред Камарата на представителите другия месец. Това ще бъде едва трето явяване на компанията пред американския Конгрес и първо за неин главен изпълнителен директор.

"Само казвам на моите колеги "тези хора са вълци във вълча кожа, така че бъдете внимателни", изтъква сенатор Джош Хоули, цитиран от "Вашингтон Поуст".

Снимки: БГНЕС

Още по темата

Южнокорейските компании Хюндай и Киа ще предложат безплатен софтуерен ъпгрейд за 8,3 милиона коли в САЩ, за да се справят с нарастващия брой кражби по начин, популяризиран в TikTok и други социални мрежи.

Видеоклипове в TikTok показват как се отнемат автомобили, произведени между 2015 и 2019 г., които нямат бутон за запалване и имобилайзер.

Безплатният ъпгрейд ще бъде предложен за 3,8 милиона коли на Хюндай и 4,5 милиона коли на Киа.

Осъвремененият софтуер удължава действието на алармата срещу кражба от 30 секунди на една минута. Освен това автомобилът може да бъде стартиран само ако има ключ в патрона за запалване.

Миналия месец USA Today съобщи, че две големи застрахователни компании са прекратили предлагането на нови полици за коли на Хюндай и Киа поради висок риск от кражба. Много от моделите на двете марки, произведени между 2015 г. и 2019 г. нямат електронни имобилайзери, които предотвратяват пробиви и заобикаляне на запалването. Оборудването е стандартно за почти всички коли на други производители за същия период от време. Сега Хюндай ще предлага и специални стикери, които предупреждават потенциалните престъпници, че колата е снабдена със защита срещу кражби.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
България вече разполага с единна система за безопасно корабоплаване в Черно море
България вече разполага с единна система за безопасно корабоплаване в Черно море
Косово празнува 15 години от независимостта си
Косово празнува 15 години от независимостта си