НОВИНИ

Симеон Дянков: България може да приеме еврото най-рано през 2026 година

Снимка:
bnt avatar logo
от БНТ
17:37, 07.01.2023
Чете се за: 03:50 мин.
У нас
Слушай новината

България може да приеме еврото най-рано през януари 2026 година. Това коментира пред "Говори сега" бившият финансов министър Симеон Дянков.

"Няма да успеем на 1 януари 2024 г. да сме в еврозоната. Има една значителна част от законите, които са необходими за еврозоната, които още не са минали през парламента. Сега служебното правителство е внесло тези закони, дано минат, но се съмнявам при тази политическа нестабилност. Дори и да минат тези закони, ние в момента не изпълняваме повечето от формалните критерии за влизане - висока инфлация имаме, дефицитът ни е над 3% и цените на държавния дълг, ако се изчислят, предполагам и този коефициент няма да е достатъчен".

Той уточни, че ако страната ни не постигне целта през 2024 г., следващата възможна е 2026 г. заради Маастрихтските критерии, според които кандидатът за еврозоната трябва да покрива изискванията в продължение на 2 години.

Инфлацията в еврозоната тръгна надолу

Симеон Дянков прогнозира още, че през първите девет месеца на тази година инфлацията у нас ще бъде двуцифрена, лихвите по кредитите ще се повишат след февруари, а доларът ще продължи да поскъпва.

Дянков коментира и новините за повишаването на цените в Хърватия, която от 1 януари е в еврозоната. Заяви, че не очаква същото да се случи и у нас.

"При влизането на Италия в еврозоната преди години се покачиха рязко цените и коментарите са точно такива и за Хърватия, че в първите няколко дни се забелязва такъв процес. България и Хърватия обаче са много различни. България от 25 години е във валутен борд и еврото и левът са вързани, докато Хърватия влезе от плаващ курс към еврозоната и следователно се очаква да има по-висока инфлация. В България аз не очаквам да има такъв процес".

Как се отразява влизането в еврозоната и Шенген на Хърватия?

Според Дянков основното притеснение е какво ще стане със спестяванията на хората в по-малките населени места. Призова БНБ и правителството да насочат вниманието си натам и да разяснят на хората как ще могат да прехвърлят парите си в евро, за какъв период от време, в кои банки.

"Виждаме опита на някои други източноевропейски държави, които преди нас са влезли в еврозоната и обикновено това става тема изведнъж - затова по-добре в България да се подготвим".

Симеон Дянков коментира, че Европа върви към рецесия и посочи, че прогнозите на ЕЦБ предвиждат почти нулев растеж в 16 от 27-те държави членки на ЕС. България като по-малка икономика зависи от тях, следователно и при нас икономическият ръст ще намалее, но ще остане положителен, ако няма нови шокови удари като войната в Украйна, смята финансистът.

Вижте целия разговор във видеото

Гледайте повече от "Говори сега"

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
"Малкият Шенген": Добрич и Русе отново настояват за свободно движение през границата с Румъния
"Малкият Шенген": Добрич и Русе отново настояват за свободно движение през границата с Румъния
Тотнъм продължава напред за ФА Къп след минимален домакински успех
Тотнъм продължава напред за ФА Къп след минимален домакински успех