НОВИНИ

Ситуацията в Газа заплашва да тласне целия регион в бездната, заяви генералният секретар на ООН

Четвърти ден продължават общите дебати в ООН

ата сесия оон йорк провежда надслов изоставяме никого
Снимка: БТА
bnt avatar logo
от БНТ , Източник: БТА
10:10, 28.09.2024
Чете се за: 04:00 мин.
По света
Слушай новината

Газа е водеща тема и в четвъртия ден от Общите дебати в ООН.

Ситуацията в ивицата Газа и в целия Близък изток остана водеща тема и в днешния четвърти ден от Общополитическите дебати в ООН. Те са част от Седмицата на високо равнище, която започна на 24 септември и ще продължи до 30 септември.

Съветът за сигурност на ООН свика среща на високо равнище, посветена на кризата в анклава. Генералният секретар на световната организация Антониу Гутериш осъди "ужасяващите терористични актове, извършени от Хамас и други палестински групировки" преди почти година.

снимка: БТА

"Нека бъдем ясни, нарушенията от едната страна не могат да се използват за оправдаване на нарушенията от другата", заяви Гутериш.

"Нуждаем се от прекратяване на огъня сега", добави ръководителят на ООН.

"Шоковата вълна, излъчвана от безпрецедентните разрушения в Газа вече заплашва да тласне целия регион в бездната: пожар от голям мащаб с невъобразими последици", подчерта Гутериш.

Той каза, че по-рано днес "израелските сили са нанесли удари по цивилни сгради в Бейрут, заявявайки, че са се прицелили в централата на Хизбула, разположена под тях".

В Общото събрание министър-председателят Бенямин Нетаняху заяви, че е дошъл в Ню Йорк, за да "каже истината", след като е слушал "лъжите, изречени срещу Израел" от други лидери.

"Израел копнее за мир. Израел е постигнал мир и ще го постигне отново", подчерта Нетаняху.

"Дами и господа, истинските военнопрестъпници не са в Израел. Те са в Иран. Те са в Газа, в Сирия, в Ливан, в Йемен. Тези от вас, които застават на страната на тези военнопрестъпници, които застават на страната на злото срещу доброто трябва да се срамуват от себе си", заяви израелският лидер.

От друга страна, много лидери от Азия и Тихоокеанския регион се интересуваха от "климатичната катастрофа". В речите си те подчертаха, че изменението на климата е очевидна и настояща опасност за всички на планетата, но техните страни и народи вероятно ще бъдат най-силно засегнати.

Премиерите на Вануату, Папуа Нова Гвинея, Самоа, Лаос, Тувалу и Тонга призоваха световната общност да се вслуша в предупрежденията им и да действа не само в името на техните нации, "а за здравето на цялата планета".

Международната общност потвърди отново ангажимента си за укрепване на многостранната договорна рамка.

Действията бяха съсредоточени върху Споразумението по Конвенцията на ООН по морско право за опазване и устойчиво използване на морското биологично разнообразие в зоните извън национална юрисдикция, като бяха подписани още 12 документа, както и пет нови ратификации.

"Тези действия ни доближиха до влизането в сила на Договора за споразумението, който е от решаващо значение за опазването и устойчивото използване на морското биологично разнообразие на големи територии от океана и за справяне с кризата, свързана с изменението на климата, замърсяването и загубата на биологично разнообразие", заяви Стивън Матиас, изпълняващ длъжността заместник генерален секретар по правните въпроси и юридически съветник на ООН.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Двама българи ще участват на световната чалъндж купа по спортна гимнастика в Унгария
Двама българи ще участват на световната чалъндж купа по спортна гимнастика в Унгария
Луис Енрике: Футболът не е справедлив към нас
Луис Енрике: Футболът не е справедлив към нас