Европейският главен прокурор Лаура Кьовеши се срещна с главния прокурор Иван Гешев, вътрешният министър Бойко Рашков и правосъдния Надежда Йорданова. В центъра на разговорите са били сътрудничеството на българските власти с Европейската прокуратура и законови промени с цел по-ефективно разследване на измами с евросредства.
Последователност, решителност, действие с тези ключови думи на Фейсбук страницата си от Европейската прокуратура определят посещението на Лаура Кьовеши у нас.
Според съобщението визитата е била много продуктивна. А срещата с главния прокурор била от учтивост.
Consistency, determination, action. The key words that describe a very productive visit to Bulgaria . Today, the European Chief Prosecutor had meetings with Minister of Interior, M. Rashkov, Minister of Justice, Ms Iordanova & a courtesy visit to Prosecutor General, M. Geshev. pic.twitter.com/rxMTtdpu1i
— European Public Prosecutor’s Office (EPPO) (@EUProsecutor) March 17, 2022
От българската прокуратура съобщиха, че по време на разговора Иван Гешев и Лаура Кьовеши са обсъдили въпроси за взаимодействието по противодействие на измамите със средства на Европейския съюз, злоупотребите с ДДС, изпирането на пари, корупцията и организираната престъпност. И Кьовеши, и Гешев изразили удовлетвореност от доброто сътрудничество до момента.
Лаура Кьовеши и Иван Гешев обсъдиха корупцията и организираната престъпност
С вътрешния министър Бойко Рашков Лаура Кьовеши е обсъдила действията на българската страна за създаване на екип от разследващи служители в МВР, които да работят по дела на Европейската прокуратура. Европейският главен прокурор е оценила високо работата на МВР до момента и е изразила очакване за още по-активно директно докладване на случаи на сериозни злоупотреби със средства на ЕС.
Mинистър Рашков проведе работна среща с европейския главен прокурор Лаура Кьовеши
Правосъдният министър Надежда Йорданова коментира, че с Лаура Кьовеши са обсъдили подготвяни законови промени.
На първо място изменения в НК, които да направят - да премахнат пречките пред ефективно разследване и наказване на престъпления свързани с измами с евросредства. Това е въпрос, по който от години се говори, но вече има конкретни предложения на масата.
Обсъдени са и предложения за промени, които да позволят всеки прокурор, при когото има данни за престъпления с евросредства, да сезира директно Европрокуратурата, а не както е в момента това да се осъществява през Върховната касационна прокуратура.
Следващата група въпроси, които говорихме са измененията в Закона за съдебната власт, които подготвяме и които да гарантират по-ефективна и по-самостоятелна работа на Европейските делегирани прокурори в България.
Главният инспектор към Министерския съвет също ще може да изпраща директно резултатите от свои проверки на европейските прокурори. Следващата седмица ще бъде публикуван и годишния доклад на Европейската прокуратура, в който ще бъдат огласени данните за разследвания свързани с България.