Скок в цените на природния газ в Европа, след решението на германския енергиен регулатор да спре сертифицирането на компанията "Nord Stream 2" като независим оператор на газопровода "Северен поток- 2".
Природният газ е поскъпнал с около 10 % в първите часове след решението.
Според германския енергиен регулатор, компанията не отговаря на изискванията в законодателството, за да има лиценз. Базираният в Швейцария консорциум трябва да създаде дъщерна компания в Германия, за да получи разрешение за работа.
Очаква се това да доведе до чувствително забавяне на проекта, чийто строеж завърши през септември. "Северен поток 2" трябва да пренася 55 млрд. куб. метра газ годишно - от Русия, през Балтийско море до Европа.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че не мисли, че решението на германския енергиен регулатор е политизирано. Според него, разрешаването на проблема е въпрос на време и двете страни трябва да проявят търпение.
„Росатом“ заяви готовност да развива ядрени проекти в България, Унгария и Словакия
Как българите извън границите на страната могат да подкрепят DARA на финала на "Евровизия" ?
Standard and Poor’s повиши перспективата пред рейтинга на страната на положителна