Стилияна Николова и Боряна Калейн ще спорят за титлата в многобоя на еврошампионата по художествена гимнастика

България поведе в отборното класиране при жените

Снимка: фейсбук БФХГ
20:20, 24.05.2024
Чете се за: 03:22 мин.

Националките Боряна Калейн, Стилияна Николова и Елвира Краснобаева си осигуриха участие на седем от възможно общо осем финала на отделните уреди при жените на 40-о Европейско първенство по художествена гимнастика в унгарската столица Будапеща. Днес те представиха композициите си с бухалки и лента във втория ден на квалификациите.

България поведе в отборната надпревара с актив от 269.150 точки след индивидуалните съчетания. На второ място е Италия с 267.350, а топ 3 се допълва от тима на Германия с актив от 265.500 точки.

Стилияна Николова игра стабилно и в двата дни на квалификациите. С актив от 101.950 точки (35.950 на обръч, 33.500 на топка и 32.500 на лента) тя зае трето място в класирането за финала на индивидуалния многобой, който е утре и борбата започва от начало. Възпитаничката на Валентина Иванова се класира за финалите и на трите уреда, които представи - обръч, топка и лента.

Въпреки грешката на топка Боряна Калейн показа класата си в другите две съчетания и със 101.200 (36.550 на обръч, 30.050 на топка, 34.600 на бухалки) завърши квалификацията на пета позиция. Възпитаничката на Марияна Памукова е с най-високи оценки на обръч и на бухалки, а оценката й от 36.550 точки на обръч е най-високият резултат до момента на първенството.

Първа в квалификациите за многобоя се нареди световната шампионка от София 2022 София Рафаели (Италия) със 104.350 точки, а на втора позиция е представителката на Израел Даниела Муниц със 102.350. За индивидуалния многобой се класират най-добрите 24 гимнастички от пресявките, като се сумират трите най-високи резултата. Спрямо класирането от квалификациите Стилияна Николова е поставената в група B, а Боряна Калейн в поток A.

Отличен дебют на Европейско първенство във възраст жени направи Елвира Краснобаева. Грацията с треньор Светлана Юриевна беше оценена с 33.200 точки на бухалки и 32.800 на лента. Краснобаева намери място и на двата финала с пети по сила резултат на лента и седми на бухалки.

Съдия за България в индивидуалната надпревара е Филипа Филипова, която днес беше в панела за изпълнение на бухалки.

Шампионатът продължава утре с финала на индивидуалния многобой при жените с участието на Стилияна Николова и на Боряна Калейн, както и с многобоя при ансамблите, където България ще се опита да защити титлата си от Баку 2023.

БНТ 3 излъчва състезанието НА ЖИВО от четвъртък до неделя!

Спортни новини 24.05.2024 г., 20:25 ч.