Стилияна Николова спечели титлата в многобоя, Боряна Калейн остана четвърта на Световната купа

Това е последно състезание за двете националки преди Олимпийските игри в Париж 2024.

Стилияна Николова
Снимка: БФ Художествена гимнастика
17:13, 13.07.2024
Чете се за: 03:05 мин.

Абсолютната европейска шампионка Стилияна Николова спечели титлата в многобоя при жените, а Боряна Калейн завърши на четвърто място на Световната Чалъндж купа по художествена гимнастика в румънския град Клуж-Напока. Това е последно състезание за двете националки преди Олимпийските игри в Париж 2024.

Отличен многобой за възпитаничката на Валентина Иванова. Николова беше безапелационна, получи най-високи оценки за три от четирите уреда и натрупа актив от 142.900 точки (37.300 на обръч, 35.850 на топка, 35.400 на бухалки, 34.350 на лента). При безгрешна игра на българката и на световната шампионка в многобоя от Валенсия 2023 Даря Варфоломеев (Германия) Николова я победи с разлика от 2.650 точки. С 140.250 (35.850, 35.750, 35.650, 33.000) германката завърши на втора позиция.

Бронзовото отличие завоюва Дария Атаманов (Израел) със сбор от 136.550 точки (34.450, 33.950, 35.450, 32.700)

Абсолютната европейска шампионка от Баку 2023 Боряна Калейн също стартира много добре втория състезателен ден със съчетанието си с бухалки, но в композицията си с лента допусна неточности и с актив от 135.700 точки (35.600 на обръч, 34.450 на топка, 34.550 на бухалки, 31.100 на лента) зае четвърто място в многобоя.

Седем от общо осем възможни финала за България в утрешния ден. Стилияна Николова се класира за всички четири финала, като възпитаничката на Валентина Иванова е с първи по сила резултати на обръч, топка и лента, а на бухалки влиза с трета оценка. Боряна Калейн намери място сред най-добрите осем на обръч, топка и бухалки. Калейн е с трети по сила резултат на топка и четвърти на обръч и на бухалки. Грацията не успя да влезе на финала на лента.

Съдия за България в индивидуалната надпревара е Филипа Филипова, която днес е в панела за трудност с тяло на бухалки.

Финалите на отделните уреди при жените стартират утре от 14.00 часа.

По-късно днес продължава надпреварата при ансамблите, където абсолютните европейски шампионки Магдалина Миневска, София Иванова, Камелия Петрова, Рейчъл Стоянов и Маргарита Василева ще играят с три ленти и две топки. Българките са втори след Израел след изпълнението с пет обръча снощи.

Илиана Раева: Изключителна Стилияна Николова! Боряна Калейн е готова за медал в Париж