Световната търговия с оръжие се увеличава въпреки пандемията. Съединените американски щати са най-големият износител на оръжие в света, а Близкият изток - най-големият вносител.
Нивото на глобална търговия с оръжие остава най-високото от края на Студената война насам, отчита Стокхолмският международен институт за изследване на мира.
През последните пет години САЩ, Русия, Франция, Германия и Китай са били и си остават петте най-големи държави, износителки на леки и тежки въоръжения.
Лъвският пай е за Америка, която в сравнение с предходните пет години продава все повече оръжие - от 32 на 37% от световната търговия.
Близкият изток се въоръжава с най-бързи темпове заради регионални съперничества. Саудитска Арабия е най-големият вносител, увеличила е вноса си с 61% в сравнение с преди пет години. Катар - с 361%, Египет - с 136%.
В Азия също е интересно - най-големият вносител на оръжия. Китай продава най-много на страни като Индия, Австралия, Южна Корея и Пакистан.
Дори страни като Япония, чиято следвоенна пацифистка Конституция постановява отказа от война, увеличава вноса на оръжия със 124%.
Красноречиво - за свят, в който заплахите стават все повече.
Евродепутатът Илия Лазаров: Българското вино трябва да излезе от идеята за това, че е евтино вино
На загуба: Автобусните превозвачи искат компенсации заради цените на горивата
Илияна Йотова: Още при избора на Гюров за служебен премиер първата задача беше честни и прозрачни избори