от Станислава Кръстева
21:48, 29.05.2021 (обновена)
Чете се за: 04:12 мин.
триумф челси шампионската лига

Отборът на Челси триумфира в Шампионската лига през сезон 2020/21. Лондончани победиха на финала в Порто Манчестър Сити с 1:0. Единственото попадение в срещата реализира Кай Хаверц в края на първото полувреме.

Тъмносиният цвят обагри Ещадио до Драгао след последния съдийски сигнал, засенчвайки небесносините, водени от Пеп Гуардиола. Томас Тухел обаче излезе крайният победител в битката на мениджърите.

Срещата на живо наблюдаваха малко повече от 14 хиляди зрители, които бяха допуснати на съоръжението, с оглед на мерките заради пандемията от COVID-19.

Челси вдигна трофея в шест от седемте си европейски финала в клубни турнири. Това бе четвъртият голям успех в Европа само в ерата на Роман Абрамович (Шампионска лига през 2020/21 и 2011/12, Лига Европа през 2012/13 и 2018/19).

Срещата започна с атаки към двете врати, но Манчестър Сити допусна първото опасно положение пред собствената си врата в 14-ата минута. Тимо Вернер стреля точно в ръцете на Едерсон.

В 42-ата минута Кай Хаверц изведе лондончани напред в резултата за 1:0 с първия си гол в турнира. Футболистът беше изведен с хитър пас от Мейсън Маунт, за да се окаже сам срещу вратаря Едерсон, който излезе напред, а немският национал завърши атаката с апломб за 1:0.

С попадението си Хаверц се превърна в първия най-млад немски футболист, реализирал в Шампионската лига след Ларс Рикен от Борусия Дортмунд през 1997 година (20 години и 322 дни). Днес Хаверц е на 21 години и 352 дни.

Четвърт час след почивката ВАР влезе в действие, след като „гражданите“ поискаха дузпа за игра с ръка на Рийс Джеймс в наказателното поле, но съдийският екип прецени, че първият удар е блокиран с тялото.

В 73-ата минута Челси имаше шанса да сложи точка на спора с втори гол. Кай Хаверц пусна към влезлия като резерва Кристиан Пулишич. Американецът обаче не успя да преодолее последното препятствие, въпреки че имаше ясен поглед към целта и прати топката отляво на вратата.

Въпреки смените, които предприе, Пеп Гуардиола не успя да преодолее защитата на лондончани.

Последваха отчаяни опити в края на мача от страна на "гражданите", за да стигнат до гол. Серхио Агуеро, който изигра последния си мач за клуба, реши да подава, вместо да стреля, а Едуард Менди услови топката, за да опази мрежата си суха в 85-ата минута.

В крайна сметка Челси триумфира в битката за трофея от Шампионската лига.

Манчестър Сити: 31. Едерсон, 3. Кайл Уолкър, 3. Рубен Диаш, 5. Джон Стоунс, 11. Олександър Зинченко, 20. Бернардо Силва (25. Фернандиньо 64'), 8. Илкай Гюндоган, 17. Кевин де Бройне (к) (9. Габриел Жезус 60'), 26. Рияд Марез, 47. Фил Фодън, 7. Рахийм Стърлинг (10. Серхио Агуеро 76')

Треньор: Хосеп Гуардиола

Челси: 16. Менди, 28. Сезар Аспиликуета, 6. Тиаго Силва (4. Андрес Кристенсен 39'), 2. Антонио Рюдигер, 24. Рийс Джеймс, 7. Канте, 5. Жоржиньо, 21. Бен Чилуел, 19. Мейсън Маунт (17.Матео Ковачич 80'), 29. Кай Хаверц, 11. Тимо Вернер (10.Кристиан Пулишич 66')

Треньор: Томас Тухел