НОВИНИ

Туристка влезе да се къпе в едно от Седемте рилски езера

Снимка:
bnt avatar logo
от БНТ
13:28, 17.07.2023
5608
Чете се за: 02:50 мин.
У нас
Слушай новината

Жена влезе да се разхлажда в защитеното езеро Бъбрека в Рила планина. Въпреки забраната за къпане в Рилските езера, това не е първата подобна случка. Трудно се оказва обаче извършителите да бъдат установени и санкционирани.

Снимка на жената, която се къпе в едно от Седемте рилски езера, обиколи за часове социалните мрежи и предизвика вълна от отрицателни реакции. От Национален парк "Рила" разбират за случая от публикация във Facebook, тъй като сигнал на дежурния телефон така и не е подаден.

"Отиват на място да извършат проверка, обаче не установяват никой. Не се знае колко време е минало от самото извършване на нарушението до времето, в което те са дошли на място. Ефект има само когато бъдат заловени на място, затова е много важна своевременната сигнализация, за да можем да реагираме", обясни директорът на НП „Рила" Красимир Андонов.

Случаят обаче не е единичен. Александър Грозданов, който е хижар, разказва, че често му се налага да прави забележка на недобросъвестни туристи, решили да се разхладят в езерата. Разказва, че той и колегите му правят забележка на такива туристи, но се стига до скандали, защото те не се вслушват в думите им. Казва, че вредят на природата по този начин.

Румънски туристи се изкъпаха в Рилските езера

"Тези езера са изключително чувствителни от човешко вмешателство. Затова не бива да се влиза във водата", добави Андонов.

Нарушителите са предимно чуждестранни туристи, на които им се съставя акт на място. Докато им се връчи наказателно постановление обаче, те вече са напуснали страната, а глобата остава неплатена.

"Да речем, че днес хванем нарушител от Австрия или от където и да е в чужбина, той утре може да не е тук. Въпросът е да се измисли механизъм да им бъде връчено това наказателно постановление. Или пък на граничните пунктове да има информация при евентуално връщане в страната да се установява, че това лице има глоби, които би следвало да плати", поясни Андонов.

Максималната глоба за нарушители на забраната за къпане в езерата е в размер на 5000 лева.

Репортер: Аксения Ангелова

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
19 милиона електронни билета са били купени в градския транспорт в София
19 милиона електронни билета са били купени в градския транспорт в София
Над 30 км велоалеи във Варна иска кандидатът за кмет на "Възраждане"
Над 30 км велоалеи във Варна иска кандидатът за кмет на "Възраждане"