НОВИНИ

Удължават извънредната епидемична обстановка у нас до края на юли

Снимка:
bnt avatar logo
от БНТ
12:59, 06.07.2020
9661
Чете се за: 02:37 мин.
У нас

След среща на Националния оперативен щаб с премиера, на която са присъствали министърът на финансите Владислав Горанов и вицепремиерът Томислав Дончев е взето решение за удължаване на извънредната епидемична обстановка с две седмици, т.е до края на юли. Това се прави, за да се запази възможността на министъра на здравеопазването да може да издава заповеди, за да се създадат условия за намаляване нивото на разпространение на коронавируса.

Това заяви здравният министър Кирил Ананиев на извънреден брифинг на Националния оперативен щаб.

Ананиев съобщи, че също така се засилва контролът по спазване на мерките.

Препоръчва се на областните щабове да засилят контрола на територията на своята област при необходимост да въвеждат нови мерки, съобразявайки се с обстановката в техния регион и тяхната компетентност.

Препоръчва се да се намалят до минимум масовите мероприятия, защото в последните седмици се наблюдава силно разпространение на вируса при провеждане на масови мероприятия.

Ананиев ще издаде заповед, в която ще определи гражданите на кои страни ще могат да влизат на територията на България, както и тези, които ще могат да влизат, но ще бъдат под 14-дневна карантина.

От своя страна доц. Ангел Кунчев уточни, че без маска може да е човек, когато става въпрос за професионална изява, събитие, на което презентира, говорител е, дава пресконференция или е говорител в телевизия.

Български екип е много близко до откриване на лекарство срещу коронавируса, каза още министър Ананиев.

Директорът на Изпълнителна агенция по лекарствата маг. фарм. Богдан Кирилов уточни, че през май у нас е стартирало клинично изпитване с лекарствен продукт "Ивермектин". Екипът, възложителят и компанията-производител са български. До момента са набрани 30 пациенти. Изпитването се провежда в 9 болници у нас.

Повод за идеята е публикуване на данни през април от изследователи от Австралия, които са наблюдавали положителни резултати. България е била първата държава в ЕС, която стартира клинично изпитване, каза Кирилов. След нас за започнали Испания, Бразилия, САЩ.

"Надяваме се, че в края на месеца ще имаме първични резултати от тази група 30 пациенти. Към края на юли, началото на август ще има и повече информация", допълни Кирилов.

Лекарственият продукт "Ивермектин" се използва от десетки години при различни инфекции предизвикани от паразити. Важно е на този етап прилагането на този продукт да се използва при клинични изпитвания от медицински специалисти, които са наясно какви дози да се използват, за да не се получат нежелани лекарствени реакции и усложнения.

На въпрос за заболелите медици, здравният министър Кирил Ананиев уточни, че в началото на появата на коронавируса заболеваемостта на медицински персонал у нас е бил по-голям.

Той беше категоричен, че центровете за спешна медицинска помощ са осигурени с всички необходими предпазни средства. Когато се отзоват на сигнал за пациент, за който има съмнение, че е заразен с коронавирус, те са задължени да са оборудвани, при други заболявания - не. Но винаги, когато се тръгва към съответно лице, тази информация е налична и се знае степента, в която дадения пациент е контактен на коронавирус.

Вече е назначена проверка за смъртта на лекаря от Спешна помощ в София, каза още министърът.

Той потвърди още, че има 16 души с положителен тест на коронавирус от екипа на футболен клуб "Черно море", сред които футболисти, треньор и масажисти. Има и четирима футболисти с положителен тест от "Царско село". Единият от тях е играл на терена, другите - не. Ако този процес се задълбочи, може да се предприемат мерки по провеждане на футболни мачове без публика, каза Ананиев. По думите му по всяка вероятност заразата е дошла отвън, а не от самия мач.

На въпрос за тестовете проф. Тодор Кантарджиев уточни, че за да се приеме, че пациент е болен от коронавирус, трябва да има положителен лабораторен резултат и диагноза от лекар по епидемични показания и клинични данни. За да бъде изписан от болница или освободен от домашно лечение, пациентът трябва да има два отрицателни PCR теста.

Много често пациенти повече от месец продължават да отделят вирус, заради което се правят нови тестове. Но всеки положителен тест не се регистрира като нов случай, категоричен бе Кантарджиев. Министър Ананиев допълни, че в регистъра всеки човек влиза с уникално ЕГН и няма как да се дублира резултатът.

Ако се прави PCR тест с правилно взет материал в стандартизирана лаборатория и той е положителен, значи човек сто процента има вируса в себе си и може да заразява, каза проф. Катраджиев.

Ако днес човек е положителен, а утре отрицателен, това означава, че си положителен, добави той. Отрицателният тест означава, че не е взет добре материалът или материалът е лошо съхраняван и транспортиран, или става от недоброжелателно взимане на материал.

У нас има една референтна лаборатория, и пет отрицателни теста да има в други лаборатории, не се зачитат, каза той.

Здравният министър също заяви, че приема резултатите единствено от PCR тестовете.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Пробив: Български екип близо до откриване на лекарство срещу COVID-19
Пробив: Български екип близо до откриване на лекарство срещу COVID-19
По шорти и на ски – стотици хора на "голо спускане" в Русия
По шорти и на ски – стотици хора на "голо спускане" в Русия