ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Възможна ли е защита от мълнии на открити обществени места

Чете се за: 03:00 мин.
Общество
Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
Слушай новината

При изправна защита от мълнии вероятността сградата бъде ударена е нищожна около - 0,1%. Дори когато става дума за стадиони или други открити съоръжения, защитата е над 95%.

Според експерти по мълнии отговорността за проверките за изправност на гръмоотводите е размита. Всъщност отговорност носят собствениците или управителите на сградата.

Мълния падна вчера на стадиона в село Лесичево и отне човешки живот. Според експерта по мълнии инж. Радослав Калчев при инцидента най-вероятно става дума за неизправна защита.

Проформа ли е направено, документи ли са подправени, има ли нарушения в принципа и начина на изпълнение, материалите, доста работа има, но че има вина, при съоръжение, което побира много хора, не дай си боже да настъпи електромагнитна индукция и всичко да плъзне по стадиона.

Мълния уби на място 41-годишен мъж от пазарджишкото село Калугерово

Обществените сгради попадат в категория 1 и подлежат на проверка на всеки 3 месеца. Законът за устройство на територията задължава собствениците да ги поддържат в техническо състояние, отговарящо на изискванията.

Много се спекулира с отговорността, обичат да си я прехвърлят, но както е казал класикът, проблемът на даващите е в самите давещи се, допълва инж. Калчев.

Добре е да се знае, че старите гръмоотводи пазят само сградите и радиусът на защита е минимален. Активните мълниеприемници с изпреварващо действие са по-ефективни, защото защитават радиус до 110 м.

Активността на гръмотевичните бури в реално време и в цял свят можете да видите на сайта blitzortung.org. Например в България, през целия следобед мълнии падат в Родопите, някъде около Кърджали и Смолян. Антената, която измерва в реално време активността на гръмотевичните бури в България, се намира на връх Мусала.

Инциденти с мълнии стават почти всеки ден по света. В началото на месеца гръмотевична буря уби над 17 души на сватбено парти в Бангладеш, преди седмица в Индия 11 души загинаха, докато си правят селфита в дъжда на кула забележителност в Джайпур, а преди няколко дни в Грузия над 500 овце загинаха на място от мълния.

Трагичният случай от пазарджишкото село Лесичево е втори у нас за седмица, след като мълния уби 25-годишен младеж в София.

25-годишен мъж почина, ударен от мълния в София

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?