НОВИНИ

Волята на народа... или на спонсора. Как се финансира предизборната кампания в САЩ?

Тоня Димитрова
от Тоня Димитрова
20:46, 24.07.2024
Чете се за: 04:15 мин.
По света
Снимка: БГНЕС
Слушай новината

Доналд Тръмп подаде жалба до Федералната избирателна комисия срещу Камала Харис с обвинение, че няма право да използва натрупаните средства от кампанията на Джо Байдън. Богатите донори играят решаваща роля в американската политика и с всяка година президентските кампании струват все по-скъпо.

Как се финансират кандидатите за президент на Съединените щати, които са техните най-големи донори и дали на тези избори е решаваща волята на народа или волята на донорите?

Путин, вместо Зеленски, ужасяващо представяне на дебата с Тръмп в края на юни - всичко това може и да е официалната причина за оттеглянето на Джо Байдън от надпреварата, но в действителност истинската причина са парите - редица богати донори спряха даренията за Демократическата партия. Само за 24 часа, след като Байдън подкрепи Камала Харис за номинацията - финансовите потоци потекоха отново.

"Даренията за партията са близо 100 милиона долара за ден. Това никога не се е случвало, историческа сума", казва Гери Конъли - конгресмен от Демократическата партия.

Директните дарения за кандидатите за президент и за партиите са ограничени, за целта са създадени така наречените PACs - Комитите за политически действия, представляват бизнес, трудови или идеологически интереси. За разлика от традиционните PACs, на Super PACs е забранено да даряват пари директно на политически кандидати. Те могат да правят за реклама, агитиране на избирателите в подкрепа на или срещу конкретен кандидат.

Всеки път, когато Тръмп влизаше в съдебна зала, донорите отваряха кесиите си. Данните на неправителствената организация "Оупън сикрет" показват, че републиканците са събрали в хода на кампанията почти 400 милиона долара, а демократите малко над 300 милиона.

За Хофман - съоснователят на "Линкедин", казват, че иска да е като Сорос и да дърпа конците в Демократическата партия. Първо той от донорите подкрепи Камала Харис след оттеглянето на Байдън. Фред Ейчанер е начело на "Нюзуеб" и е познат с подкрепата си към ЛГБТ организации.

Джим Саймънс почина през май на 86-годишна възраст и е определян за най-гениалния инвеститор - математик и агент от разузнаването от Студената война, той основава един от най-печелившите хеджфондове в света.

В лагера на републиканците пенсионер е топ донор на Доналд Тръмп. 81-годишният Тимъти Мелън е наследник на базирана в Питсбърг банкова фамилия. Либертарианецът Джеф Яс е начело на една от най-влиятелните трейдинг компании на Уолстрийт.

А магнатът Ричард Юлайн и съпругата му Лиз през последните години с политически дарения създадоха мрежа за финансово влияние в полза на Тръмп и тезата му, че не е изгубил президентските избори през 2020г.

Звучи конспиративно, когато се казва, че големите пари контролират американското правителство, но в този факт няма нищо тайно - в Съединените щати е напълно нормално да се говори как милиони са харчат в различни посоки с една единствена цел - да се повлияе на изборния резултат.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Sofia Airport announced unexpected technical problem with the information monitors of the two terminals
Sofia Airport announced unexpected technical problem with the information monitors of the two terminals
Женският национален отбор по волейбол за девойки до 20 г. спечели бронз от Балканиадата в Тирана
Женският национален отбор по волейбол за девойки до 20 г. спечели бронз от Балканиадата в Тирана