Във Франция започна процес срещу Александър Бенал - бивш съветник по сигурността на президента Макрон. През 2018 г. той предизвика политическа буря с грубо отношение към демонстранти на Първи май, без да е част от силите на реда.
Държавният глава понесе критики, че не е уволнил сътрудника си незабавно. Александър Бенал бе освободен от длъжност едва когато се появи уличаващо видео - шест седмици след инцидента.
Обвиняемият отговаря и за неправомерно използване на дипломатически паспорт след уволнението си от президентската администрация. Процесът започна седем месеца преди президентските избори.
Утре Еманюел Макрон ще обяви мащабна реформа за по-ефективно наблюдение и контрол на полицията на фона на обвинения към силите на реда в бруталност и расизъм. Мерките се съобщават след месеци дискусии по начините за подобряване на отношенията с обществото и условията за труд на служителите, казват от обкръжението на френския президент.